مقایسه سقف متحرک شیشه ای و پارچه ای

مقایسه سقف متحرک شیشه ای و پارچه ای : امروزه سقف متحرک انتخاب بسیاری از افراد برای طراحی دکوراسیون و زیبا سازی فضا می باشد. چرا که این نوع سازه با انواع متریال مدرن و جذاب متناسب با سلیقه و نیاز مشتری برای پوشش محوطه های باز در اماکن خصوصی و عمومی مختلف قابل استفاده است. همچنین نوع متریال مورد استفاده برای پوشش سقف به عوامل مختلفی از قبیل هزینه نهایی، ماندگاری سقف، زیبایی و … بستگی دارد که انتخاب نهایی را برای کارفرما دشوار می کند. در همین راستا در مطلب زیر به مقایسه سقف متحرک شیشه ای و پارچه ای که دو نوع سقف متحرک پرطرفدار هستند پرداخته ایم تا شما بتوانید با در نظر گرفتن مزایا و معایب هر یک از آنها، بهترین گزینه را خریداری کنید.

تفاوت سقف متحرک پارچه ای با شیشه ای

سقف متحرک پارچه ای و شیشه ای، هر کدام خصوصیات و ویژگی هایی دارند که بر تصمیم گیری شما تاثیر می گذارد. به همین دلیل در این بخش به بررسی تفاوت سقف متحرک پارچه ای با شیشه ای از جنبه های مختلف پرداخته ایم تا با در نظر گرفتن این جزئیات انتخاب درستی را برای نوع پوشش سقف متحرک فضای خودتان داشته باشید.

نورپردازی و امکان استفاده از نور طبیعی در سقف شیشه ای و سقف پارچه ای

سقف های متحرک شیشه ای، شفاف هستند و نور خورشید را به طور کامل عبور می دهند. این سقف ها امکان استفاده حداکثری از نور طبیعی خورشید را فراهم می کنند و  باعث جذابیت بیشتر فضا و جریان یافتن انرژی مثبت در محیط می شوند. اما این سقف ها برای روزهای سوزان و آفتابی فصل تابستان انتخاب مناسبی نیستند. چرا که فضا را گرم، مرطوب و گلخانه ای می کنند. البته می توانید برای کاهش ورود نور از طریق این سقف ها، از شیشه های رنگی و مات استفاده کنید. اما باز هم به طور کامل پاسخگو نیستند.

علاوه بر این با نصب این نوع سقف، فضای داخلی کاملا قابل رویت خواهد بود و به دلیل عبور نور، سایه ای هم ایجاد نمی شود. ذکر این نکته نیز در مورد نورپردازی و امکان استفاده از نور طبیعی در سقف شیشه ای و سقف پارچه ای ضروری است که زیر سقف های شیشه ای نمی توان نورپردازی کرد. در واقع سقف های شیشه ای به عنوان نورگیر در محیط های تاریک مورد استفاده قرار می گیرند و با عبور نور باعث می شوند خانه یا فضای مورد نظرتان روشن تر به نظر برسد. بنا بر توضیحاتی که داده شد، اجرای این سازه برای فضا های خصوصی و کافه و رستوران، چندان مناسب نیست.

از سوی دیگر با مقایسه سقف متحرک شیشه ای و پارچه ای متوجه می‌شویم که این سقف ها انتخاب مناسب تری برای کافی شاپ ها، رستوران ها و کسب و کار های مشابه هستند. چرا که هیچ نوری از آن ها عبور نمی کند و سایه و خنکی زیر این سازه ها، به ویژه در روزهای گرم تابستان، یک مزیت بزرگ است. همچنین با توجه به مات بودن پوشش سقف های پارچه ای، می توانید فضای زیرین را با لامپ های دلخواه نورپردازی کنید و زیبایی دوچندانی را به محیط خود هدیه کنید. ضمنا امکان استفاده از پارچه های نیمه شفاف هم برای پوشش این نوع سقف ها وجود دارد که باعث می‌شود نور تا حدی وارد محیط شما شود.

بیشتر بخوانید : دلایل نصب سقف متحرک برای رستوران

جلوه و زیبایی ظاهری در سقف شیشه ای و سقف پارچه ای

جلوه و زیبایی ظاهری در سقف متحرک شیشه ای و سقف پارچه ای یک مقوله کاملا سلیقه ای است و به سبک دکوراسیون فضا بستگی دارد. از نظر بعضی از افراد سقف شیشه ای، شکیل تر است و به علت نشان دادن فضای بیرونی، جذابیت بیشتری دارد. این نوع سقف به ویژه برای ویلا ها و حیاط ساختمان ها یک انتخاب مطلوب است و فضا را لوکس تر نشان می دهد. از سوی دیگر سقف پارچه ای هم زیبایی و طرفداران خاص خودش را دارد و برای محیط های فانتزی و دنج بیشتر مورد استقبال قرار می گیرد.

حفظ حریم خصوصی در سقف شیشه ای و پارچه ای

یکی از مهم ترین نکاتی که در هنگام مقایسه سقف متحرک شیشه ای و پارچه ای باید به آن دقت داشته باشیم، حریم خصوصی افراد حاضر در فضا است. شفافیت سقف شیشه ای باعث می شود که فضای داخل کامل قابل رویت باشد و به همین دلیل افراد زیادی از سفارش این نوع سقف منصرف می شوند. برای حل این مشکل می توانیم از شیشه های کدر و تیره استفاده کنیم تا حریم خصوصی افراد حفظ شود.

این گزینه برای اماکن عمومی از جمله سقف متحرک کافه و رستوران مناسب است. اما ممکن است این سقف، برای فضاهای خصوصی کارآمد نباشد. در چنین شرایطی سقف پارچه ای انتخاب مناسب تری است. بنابراین مقایسه توانایی حفظ حریم خصوصی در سقف شیشه ای و پارچه ای نشان می دهد که برای خانه ها یا پوشش سقف استخر که به دنبال این هستید که در دیدرس اطرافیان قرار نگیرید، بهتر است از سقف پارچه ای استفاده کنید.

ایمنی سقف شیشه ای و پارچه ای

وقتی صحبت از ایمنی سقف شیشه ای و پارچه ای می شود، اکثر افراد تصور می کنند که ممکن است سقف شیشه ای بشکند. اما این سقف ها کاملا نشکن هستند و برخی از آن ها ضد سرقت هم می باشند. اما باز هم ایمنی مطلوبی ندارند چرا که در اثر تابش نور خورشید، گرما را کاملا به محیط زیرین خود انتقال می دهند و ممکن است به وسایل آن فضا آسیب برسانند. همچنین خطر آتش سوزی را هم افزایش می دهند. این در حالی است که با مقایسه سقف شیشه ای و پارچه ای مشخص می شود که سقف پارچه ای چنین مشکلاتی را ندارد. البته مقاومت سقف شیشه ای در مقابل طوفان باد و نیز تحمل وزن آن نسبت به سقف پارچه ای بیشتر است. بنابراین سقف های شیشه ای برای فضا های مانند گلخانه ای مناسب هستند و برای فضاهایی مثل رستوران ها و کافی شاپ ها چندان کاربردی ندارند. در صورتی که بخواهیم از این نوع سقف ها در فضا های عمومی استفاده کنیم، باید از طریق روش سکوریت کردن و یا روش لمینیت کردن شیشه، ایمنی سقف را تامین نماییم.

نیاز به تمیز کردن سقف شیشه ای و پارچه ای

با مقایسه میزان نیاز به نظافت سقف متحرک شیشه ای و پارچه ای به این نتیجه میرسیم که سقف های شیشه ای باید بیشتر تمیز شوند. چرا که شفافیت شیشه باعث می شود که وجود کوچکترین آلودگی مثل لکه آب بر روی آن سریعا به چشم بیاید و ظاهر سقف را کثیف نشان دهد. بنابراین سقف شیشه ای باید بیشتر اوقات گردگیری و تمیز شود که کار سخت و هزینه بری هم محسوب می شود.

به همین دلیل از سقف های شیشه ای اغلب در کشورهای شرق اروپا که هوای تمیزتری دارند استفاده می شود، تا بتوان بدون نیاز به شست و شو از زیبایی ظاهری آن ها به مدت طولانی تری استفاده نمود. در ادامه توضیحات مربوط به نیاز به تمیز کردن سقف شیشه ای و پارچه ای، لازم است بدانید که سقف های پارچه ای اغلب با استفاده از پارچه PVC ساخته می شوند که ضد میکروب و ضد قارچ است و به همین دلیل دیرتر کثیف می شوند و نیاز به تمیز کاری پیدا می کنند.

مقایسه قیمت سقف شیشه ای و پارچه ای

یکی از مهم ترین عوامل در مقایسه قیمت سقف شیشه ای و پارچه ای، هزینه طراحی، نصب و اجرای آن سقف متحرک است. در کنار این فاکتور، ظاهر زیبا و جذاب سقف هم از اهمیت ویژه ای برخوردار است. با مقایسه سقف شیشه ای و پارچه ای به این نتیجه میرسیم که سقف شیشه ای جلوه شکیل تری دارد، اما پر هزینه تر است. از سوی دیگر سقف پارچه ای مقرون به صرفه تر است و نصب آن هم ارزان تر تمام می شود. بنابراین کارفرما می تواند متناسب با سلیقه، نیاز و اولویت های خود، جنس مناسبی را برای پوشش سقف متحرک فضای مد نظر خودش را انتخاب کند.

نقاط ضعف سقف شیشه ای

در سالیان اخیر، میزان فروش سقف متحرک پارچه ای از سقف شیشه ای بیشتر بوده است. چرا که این سقف، یک سایبان مقرون به صرفه است که حریم خصوصی افراد حاضر در فضا را کاملا حفظ می کند. مقایسه سقف متحرک شیشه ای و پارچه ای نشان می دهد که سقف شیشه ای در کنار تمام مزایای خود، معایبی هم دارد که برای بسیاری از افراد ناخوشایند و حتی گاها مشکل ساز است. از جمله نقاط ضعف سقف شیشه ای می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • از بین رفتن حریم خصوصی افراد در صورت استفاده از سقف متحرک شیشه ای
  •  رد شدن نور از سقف متحرک شیشه ای و افزایش دما و در نتیجه گرم شدن محیط
  • ایمنی پایین سقف شیشه ای نسبت به وقوع آتش سوزی
  •  وزن بالا و سنگینی سقف شیشه ای 
  •  احتیاج به وجود فضای با ابعاد بیشتر برای اجرای سازه
  •  نبود تولید کننده داخلی برای سقف متحرک شیشه ای و مشکلات مربوط به خدمات پس از فروش این سازه
  •  دشواری تامین قطعات آسیب دیده برای این نوع سقف

با وجود تمامی این ضعف ها، این سقف برای مناطقی که آفتاب سوزان ندارد، کاملا مناسب است و می تواند منجر به روشن تر شدن فضا شده و در عین حال از محیط در مقابل بارش باران، وزش باد و سرمای هوا محافظت کند. ضمنا سقف متحرک شیشه ای بهترین انتخاب برای گلخانه ها است.

خرید انواع سقف متحرک پارچه ای و شیشه ای

تا به این جا با دو نوع سقف متحرک پرفروش و پرطرفدار آشنا شدید و با مقایسه سقف شیشه ای و پارچه ای اطلاعات مهمی را در مورد هر یک از آن ها به دست آورید. برای خرید انواع سقف متحرک پارچه ای و شیشه ای می توانید به سایت فروشگاهی آلکاروف مراجعه فرمایید. شرکت آلکاروف با بیش از 25 سال سابقه درخشان، شما را جهت سفارش سقف متحرک مناسب فضای خودتان راهنمایی می کند تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سقف های متحرک و استعلام قیمت می توانید با کارشناسان مجموعه آلکاروف تماس بگیرید. از همراهی شما تا انتهای مقاله متشکریم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *