ceiling fabric

آشنایی با سقف متحرک پارچه ای

سقف متحرک تاشو و جمع شونده پارچه ای 

عکس سقف متحرک جمع شونده پارچه ای

سایبان و سقف متحرک پارچه ای | Fabric retractable roof از جمله سازه های مدرن هستند که امروزه برای بهینه سازی فضای باز رستوران، کافه ها، روف گاردن، باغ ویلا و منازل استفاده می‌شود. سقف پارچه ای علاوه بر ایجاد سایه مناسب یک فضای دلنشین با هوای دلپذیر را برای شما فرهم می‌کند. پوشش سقف متحرک پارچه ای همانطور که از اسمش پیداست از پارچه می‌باشد. نوع این پارچه به گونه ای است که در برابر آب، تابش شدید نور آفتاب و حتی آتش مقاوم است. در ادامه در مورد انواع پارچه برای سقف متحرک و معرفی بهترین نوع آن صحبت کردیم. علاوه بر معرفی انواع پارچه به عوامل موثر بر قیمت سقف پارچه ای و نکات مهم در خرید آن اشاره شده است.

فهرست مطالب

معرفی و آشنایی با سقف متحرک پارچه ای

عملکرد سقف متحرک پارچه ای مانند سایبان برقی است. نام دیگر این سازه ها سقف تاشو نیز می‌باشد. این سازه های مدرن درفضای بیرونی ساختمان و اماکن عمومی استفاده می‌شوند. به طور کلی شما می‌توانید برای لذت بردن از فضای باز خود از انواع سقف متحرک با تواجه به موقعیت و مکان مورد نظر استفاده کنید.

این مدل سقف متحرک در موقعیت های مختلف از جمله آب و هوای نامساعد نیزاستفاده می‌شود. سقف های پارچه ای از نظر عملکرد به صورت دستی، برقی و اتوماتیک هستند و شما عزیزان می‌توانید با توجه به نیازتان خرکدام را که می‌خواهید انتخاب کنید.

انواع سقف متحرک پارچه ای از نظر عملکرد

سقف های تاشو پارچه ای از نظر عملکرد انواع مختلفی دارند. ویژگی هر یک از انواع این سازه ها با یکدیگر متفاوت است. نحوه استفاده، تنظیم و کنترل مدل های مختلف سقف های پارچه ای یکسان نیست. انواع عملکرد سقف های متحرک پارچه ای به صورت زیر است:

سقف متحرک پارچه ای برقی
سقف پارچه ای ثابت
سقف پارچه ای اتوماتیک

سقف پارچه ای دستی ساده ترین ساختار را دارد. سقف های دستی به وسیله یک اهرم و توسط نیروی مکانیکی باز و بسته می‌شوند. قیمت این سازه‌ها نسبت به دو نوع دیگر کمتر است.

عکس سقف متحرک برقی ریموت دار و اتوماتیک پارچه ای

سقف متحرک تاشو پارچه ای ریموت دار یا برقی

به طور معمول به سقف های پارچه ای برقی، سقف متحرک پارچه ای ریموت دار نیز گفته می‌شود. همان طور که از اسم آن مشخص است این سازه با استفاده از ریموت و تنها با زدن یک دکمه باز و بسته می‌شوند. همانط.ر که در بالا گفته شد، سقف پارچه ای می‌توانید به صورت ثابت نیز اجرا شود و پوشش سقف قابلیت باز و بسته شدن را ندارد.

سقف متحرک اتوماتیک

سقف های متحرک پارچه ای اتوماتیک از نظر عملکرد و ساختار مانند سقف های متحرک برقی هستند با این تفاوت که مجهز به سنسور باد و باران سقف متحرک می‌باشند. وجود این سنسورها باعث می‌شود که هنگام وزش باد شدید و بارش باران، سقف به صورت خودکار بسته شود. اینگونه در مواقع ضروری دیگر نیاز به حضور شما و داشتن ریموت کنترل نخواهد بود. سقف های اتوماتیک و برقی در صورت قطع برق، به صورت دستی نیز قابل جا به جایی و حرکت هستند.

نصب و اجرای سقف آلومینیومی متحرک پارچه ای توسط آلکاروف

در حال حاضر مجموعه آلکاروف در میان انواع سقفهای متحرک و سازه های آلومینیومی از جمله سقف های متحرک پارچه ای و همچنین سقف متحرک استخر را با استفاده از بهترین متریال موجود در بازار و بهره گیری از یراق آلات وارداتی؛ اجرا می‌کند. جهت هماهنگی و مشاوره رایگان تماس بگیرید.

اجزا و قطعات ساخت سقفهای متحرک پارچه ای

سقف های متحرک پارچه ای با استفاده از اجزا و قطعات خاصی ساخته می‌شوند. تک تک این قطعات تاثیر قابل توجهی بر کیفیت نهایی سازه خواهند داشت. در ادامه به بررسی مهم ترین اجزا و قطعات ساخت سقف متحرک پارچه ای خواهیم پرداخت.

سازه

سازه ها یا بدنه سقف همان تیرک هایی هستند که به عنوان ستون و پایه مورد استفاده قرار می‌گیرند. بهترین نوع سازه از متریال آلومینیومی تشکیل شده است. ریل هایی که برای به حرکت درآوردن سقف ها مورد استفاده قرار می‌گیرند روی این سازه‌ها متصل می‌شوند.  سقف های متحرک آلومینیومی با پوشش پارچه ای از جمله پرکاربردترین سازه های متحرک به شمار می‌آیند. در ادامه نیز دیگر اجزا سقف متحرک روی ریل ها قرار می‌گیرند.

موتور

موتور یکی از اجزای حیاتی در ساخت سقفهای پارچه ای متحرک است. برای ساخت این سازه ها موتور توربولار انتخاب شایسته ای است. توان مصرفی این موتورها چیزی حدود 130 تا 250 وات است. از جمله ویژگی های مثبت این موتورها می‌توان به تحمل دمایی آن ها اشاره کرد. موتورهای توربولار دمای 12- تا 50+ درجه سانتی گراد را تحمل می‌کنند. این موتورها برای کار کردن به جریانی حدود نیم تا یک آمپر نیاز دارند. در ساخت سقف های پارچه ای از یک یا چندین موتور استفاده می‌شود. تعداد موتورها تحت تاثیر عوامل مختلفی است. از جمله:

  •  ابعاد سقف
  • وزن پوشش
  • ابعاد پوشش

موتور توبولار برای سقف های تاشو پارچه ای

پوشش

پارچه های به کار رفته در سقف های متحرک پارچه ای با نام پوشش شناخته می‌شوند. جنس پارچه ها می‌تواند بسیار متغیر باشد. هر مدل پارچه ویژگی ها و مشخصات منحصربفردی داشته و برای کاربرد خاصی طراحی شده است.

انواع مدل پوشش پارچه برای سقف های پارچه ای

انواع پارچه برای سقف متحرک

انواع پوشش سقف پارچه ای

همان طور که گفتیم یکی از اجزای مهم سقف های پارچه ای پوشش آن ها است. از آنجایی که انتخاب نوع پوشش در خرید اهمیت قابل توجهی دارد. در ادامه شما را با انواع پارچه برای سقف متحرک آشنا خواهیم کرد تا براساس سلیقه و نیازتان، بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

سقف پارچه ای کتان

اگر به دنبال خرید سازه ای ارزان قیمت هستید، می‌توانید از سقف پارچه ای با پوشش کتان استفاده نمایید. این سازه ها قیمت مناسب و ارزانی دارند. با این حال لازم است بگوییم که مقاومت کششی پوشش های پارچه ای کتان کم است. به عبارت دیگر در برابر تغییرات محیطی زودتر از مدل های دیگر آسیب می‌بینند.

پارچه کتان برای سقف متحرک پارچه ای

سقف پارچه ای بزرنتی

یکی از برترین پوشش های سقف متحرک جمع شونده پارچه ای نوع بزرنتی است. رنگ پارچه سقف متحرک بزرنتی در شرایط جوی نامساعد تغییر نمی‌کند. پوشش برزنتی در برابر آب باران نیز مقاومت قابل توجهی دارد. این پوشش پارچه ای مزایای زیادی دارد. از جمله:

  • ضد آب بودن
  • استحکام
  • مقاومت بسیار بالا
  • انعطاف پذیری
  • تنوع رنگ
  • تنوع طرح

سقف پارچه ای پی وی سی

سقف های پی وی سی کاربرد زیادی دارند. این پارچه ها به راحتی خراب نمی‌شوند. پارچه های پی وی سی ضد آب هستند. تابش مستقیم نور آفتاب نمی‌تواند آسیبی به این پارچه ها بزند. پارچه های پی وی سی منعطف بوده و در برابر گرما مقاوم هستند. قیمت این پوشش پارچه ای مناسب است. به همین علت انتخاب مناسبی برای ساخت سقف های پارچه ای به شمار می‌رود.

پارچه پی وی سی برای سقف جمع شونده پارچه ای

سقف پارچه ای ترانزیت

نام دیگر پوشش ترانزیت مشمایی نام دارد. این پوشش ترکیبی است از پی وی سی و ابریشم. متاسفانه این پوشش ها مقاومت چندانی در برابر تابش مستقیم آفتاب ندارند. رنگ آن ها ثابت نیست و پس از مدتی با پوسیدگی و ترک خوردگی این سقف ها روبرو خواهید شد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر:

دلایل استفاده از سقف متحرک پارچه ای

سقف های متحرک پارچه ای به علت قیمت مناسب، نسبت به سقف های شیشه ای و آلومینیومی، طرفداران زیادی دارد. تنها دلیل استفاده از سقف متحرک پارچه ای قیمت مناسب آن نیست. از جمله دلایل استفاده از سقف متحرک پارچه ای طول عمر و دوام بالای این سازه است که حدودا 15 الی 20 سال می‌باشد.

این سازه ها مقاومت قابل قبولی دارند. علاوه بر این با نصب سقف تاشو پارچه ای تمامی وسایل شخصی و مبلمان شما در فضای آزاد سالم می‌ماند. این سقف ها ضد یو وی و ضد آب هستند به همین دلیل وسایل شما در برابر آفتاب، بارش باران و دیگر عوامل محیطی مانند فضولات پرندگان نیز در امان است.

چرا سقف متحرک بخریم؟

با استفاده از سقف های متحرک می‌توان از هوای مطبوع بهاری و گرمای تابستان نهایت استفاده را برد. این سقف ها اجازه استفاده از فضاهای باز را به ما می‌دهند. برای همین اگر محوطه ای بدون استفاده باقی مانده است می‌توان با نصب سقف متحرک از آن فضای بی مصرف نیز استفاده نمود. حتی در فصول سرد سال یعنی زمستان و پاییز نیز می‌توان با این سازه های مدرن از فضای باز لذت برد. سقف های متحرک شدت تابش آفتاب را به طرز قابل توجهی کاهش می‌دهند. با این سازه ها می‌توان برای خود و اعضای خانواده حریمی خصوصی ایجاد نمود.

عکس سقف پارچه ای منحنی شکل

چرا سقف متحرک آلکاروف

شرکت های زیادی در زمینه فروش سقف متحرک پارچه ای فعالیت دارند. از میان تمامی این مراکز چرا سقف متحرک آلکاروف انتخاب شایسته تری است؟ یکی از خدمات ما، نصب و اجرای سایبان و سقف های پارچه ای است. 

آلکاروف بیست و پنج سال در زمینه تولید انواع سقف متحرک فعالیت دارد. این مجموعه مجری پروژه های بسیاری بوده است که می توانید با مراجعه به صفحه آپارات آلکاروف تمامی نمونه کارها را مشاهده کنید. سقف های مجموعه ما در کارگاه های مجهز و پیشرفته ای به عرصه تولید می‌رسند. 

فرم استعلام قیمت

کاربرد سقف های متحرک پارچه ای

کاربرد سقف های متحرک پارچه ای متعدد است. سقفهای متحرک پارچه ای سایبان را می‌توان در محل های مختلفی مورد استفاده قرار داد. این سازه ها سایه ملایم و مطبوعی را به ارمغان می‌آورند. با استفاده از این سقف ها می‌توان از فضای باز در هوای گرم و سرد سال استفاده نمود. این سازه ها در رستوران ها بسیار پرکاربرد هستند. با پوشش های پارچه ای می‌توان به طور دائمی و همیشگی بدون هیچ محدودیتی از فضای باز رستوران استفاده نمود.

 سازه های پارچه ای برای استخر نیز کاربرد دارند. سقف متحرک پارچه ای استخر محیطی خصوصی را برایتان به ارمغان می‌آورد. با سقف متحرک استخر دید آپارتمان های مرتفع اطراف را به شدت محدود کنید. این سازه امکان استفاده از استخر را در شرایط مختلف جوی فراهم می‌کند.

عکس سقف متحرک پارچه ای برای پوشش استخر

از این سازه ها همچنین برای داشتن پارکینگی خصوصی می‌توان بهره برد. در قسمت های مختلف ویلا می‌توان از این سازه‌های متحرک استفاده کرد. این سقف ها در تراس و بالکن نیز قابلیت نصب شدن را دارند.

از دیگر کاربردهای سقف های پارچه ای در نصب سقف متحرک پارکینگ ماشین می‌باشد که اینگونه سقف ها به دلیل مزایای بسیار، مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفته است.

مزایا و فواید استفاده از سقف متحرک پارچه ای

محبوبیت سقف های پارچه ای روز به روز گسترش می‌یابد. دلیل این محبوبیت، مزایا و کاربردهای بسیار سقف متحرک پارچه ای است. این سازه ها در تمام طول سال قابل استفاده هستند. سقف های پارچه ای ظاهری زیبا و استثنایی به ساختمان خواهند داد. این سازه ها مقاومت بالایی دارند.

با استفاده از پوشش های پارچه ای می‌توان به اندازه زیادی در هزینه ها صرفه جویی نمود. سقف جمع شونده متحرک پارچه ای چون عایقی محکم و مقاوم عمل می‌کند. این سازه مانع از هدر رفتن انرژی می‌شود. با پوشش های پارچه ای می‌توان از آسیب های اشعه مضر آفتاب نیز در امان بود.

آپشن های قابل اجرا در سقفهای پارچه ای متحرک دستی و برقی

با استفاده از آپشن های مشخصی می‌توان عملکرد سقف تاشو پارچه ای را بهبود بخشید. از جمله آپشن های قابل اجرا در سقف های پارچه ای متحرک دستی و برقی می‌توان نورپردازی، سنسور باد و باران را نام برد. منظور از نورپردازی مجهز نمودن سقف با سیستم روشنایی خاصی است. در این صورت دیگر نیازی به لامپ یا مهتابی نخواهید داشت.

نورپردازی سقف های پارچه ای

سیستم نورپردازی باعث می‌شود که نور محیط همواره تامین شود و در صورت بستن یا جمع کردن سقف آسیبی به سیستم روشنایی وارد نشود. لازم به ذکر است که تغییرات محیط و شرایط جوی نمی‌توانند به این سیستم لطمه ای وارد کنند. سنسور باد در هنگام وزش طوفان فعال می‌گردد. این سنسور از سقف ها در برابر باد شدید محافظت می‌کند. سنسور باران نیز باعث می‌شود در صورت ریزش باران سقف به طور اتوماتیک باز شود.

نکات و گام های مهم در خرید سقف جمع شونده پارچه ای

توجه به گام ها و نکات مهم قبل از خرید سقف جمع شونده و متحرک پارچه ای بسیار حائز اهمیت است. قبل از خرید سقف پارچه ای حتما به نوع پوشش آن دقت کنید. پوشش این سازه ها باید با توجه به شرایط جوی هر منطقه انتخاب شود. از آنجایی که سقف ها در فضای باز نصب می‌شوند از پارچه های مقاوم در برابر گرد و خاک استفاده نمایید.

علاوه بر پوشش سقف توجه به پروفیل ها و تیغه ها اهمیت زیادی دارد. سقف مناسب از بدنه آلومینیومی تولید می‌شود. چرا که سقف متحرک آلومینیومی در برابر رطوبت مقاوم بوده و دچار زنگ‌ زدگی و سایش نمی‌شود. نکته مهم دیگری که می‌بایست به آن توجه کنید؛ نحوه دوخت و استحکام سازه است.

راهنمای کامل مراقبت از سقف های متحرک برقی پارچه ای

راهنمای کامل مراقبت از سقف های متحرک برقی پارچه ای

در این قسمت به نکات مهم برای نگهداری و مراقبت از سقف های متحرک برقی پارچه ای جهت افزایش طول عمر و کارایی آن ها اشاره شده است.  توجه داشته باشید که در این سقف ها ناودان هایی برای خروج آب تعبیه شده است که به هیچ عنوان توسط خار و خاشاک گرفته نمی‌شود.

سقف های متحرک بهتر است پس از شش ماه استفاده؛ شسته شوند. بهترین زمان برای شستن این سازه ها قبل از فرا رسیدن فصل پاییز است. همچین می‌بایست موتورهای سقف اتوماتیک پارچه ای به طور مرتب مورد بررسی قرار بگیرند تا در صورت وجود نواقص به سرعت مشکل برطرف شود.

اگر در زمینه اجرای سقف های متحرک اتوماتیک سوال دارید، تماس بگیرید:

نکاتی که قبل از فرارسیدن زمستان باید به آن توجه کنید

قبل از فرارسیدن زمستان و شروع برف و باران بهتر است از سلامت سقف پارچه ای اطمینان حاصل کنید تا با خیالی آسوده زمستان را پشت سر بگذارید. اتصالات سقف و پوشش پارچه را به خوبی بررسی کنید. در صورتی که آبراهای سقف با چیزی مسدود شده‌اند حتما به پاکسازی آن‌ها اقدام نمایید.

بررسی سقف های پارچه ای و جلوگیری از ضرر و زیان

بررسی سقف های جمع شونده پارچه ای از ضرر و زیان جلوگیری می‌کند. چراکه با اقدامی مناسب و فوری می‌توان از پیشرفت مشکل سقف ممانعت کرد. برای مثال در صورتی که آبراه گرفتگی داشته باشد به راحتی با پاک نمودن سقف از بروز مشکلات آتی پیشگیری می‌شود. اما اگر این مشکل رفع نشود آب سقف خارج نمی‌شود و به سازه و حتی پوشش آسیب می‌زند. به همین علت پیشنهاد می‌کنیم همواره سقف های پارچه ای را کنترل کرده و از سلامت آن ها مطمئن شوید.

چگونه سقف پارچه ای برقی را تمیز کنیم؟

این پرسش یکی از سوالات رایجی است که درباره شست و شوی و تمیز کردن سقف های پارچه ای برقی همواره پرسیده می‌شود. برای شستن سقف می‌توانید از محلول آب و صابون یا حتی شامپو استفاده نمایید. نکته قابل توجه هنگام تمیز کاری لطافت در انجام کار است. از آنجایی که این سقف ها از پوشش پارچه تولید شده‌اند آسیب پذیر هستند. به همین علت بهتر است با استفاده از برس نرم یا طی به آرامی و بدون پاره کردن پوشش پارچه ای آن ها را شست. در نهایت آب جمع شده بر سقف را به طور کامل از میان بردارید تا آسیبی به سقف برقی وارد نشود.

نکات مهم در مراقبت و شستشوی سقف های متحرک پارچه ای

قیمت خرید سقف متحرک پارچه ای و عوامل موثر بر آن

یکی از موارد مهم و مورد توجه در خرید سازه های متحرک، بررسی قیمت آن ها است. از اینرو در این بخش قیمت خرید سقف متحرک پارچه ای و عوامل موثر بر آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم. قیمت این سازه تحت تاثیر فاکتورهای زیادی است از جمله فرم سقف پارچه ای (صاف و قوس دار)، نوع پارچه انتخابی، نحوه عملکرد (دستی، ثابت یا برقی و اتوماتیک)، محل نصب و متراژ مورد نظر است.

 

 نوع و برند پارچه در کاهش و افزایش قیمت سقفهای جمع شونده متحرک پارچه ای بی تاثیر نیست. بدیهی است که هر چقدر کیفیت پارچه بیشتر باشد قیمت سازه نیز افزایش می‌یابد. بعلاوه نوع سازه و اتصالات آن نیزبر قیمت نهایی اثرگذار خواهد بود.

باید اضافه کنیم که سازه آلومینیومی از بدنه آهنی به علت کیفی بسیار بالا، گران تر است.  علاوه بر این نوع موتور و همچنین آپشن هایی سفارشی نیز قیمت سازه را افزایش می‌دهد.

ویژگی های مهم و بارز سقفهای متحرک پارچه ای

یکی از مهم ترین قسمت های سقف پارچه ای پوشش آن است. پارچه سقف متحرک باید در برابر کشش، مقاومت قابل قبولی داشته باشد. ضد میکروب بودن و ضد قارچ بودن پوشش نیز از ویژگی های مهم سقفهای متحرک پارچه ای است. سقف های متحرک باید دارای پارچه های قابل شست و شو و بدنه و سازه آن حتما از جنس مقاومی چون آلومینیوم ساخته شده باشد.

بیشتر بدانید: مقایسه سقف متحرک شیشه ای با پارچه ای

کلام آخر

در این مقاله به بررسی اطلاعات جامعی درباره سقف متحرک پارچه ای پرداختیم. اگر به خرید این سازه ها علاقه مند هستید، می‌توانید با مشاوران آلکاروف تماس بگیرید. تیم آلکاروف انواع سقف متحرک جمع شونده را تولید و به سراسر ایران عرضه می‌دارد. این مجموعه سعی داشته است که سازه های خود را با کیفیت بالا وقیمت کاملا معقول و به صرفه ارائه کند.

سوالات متداول و پرتکرار سقف متحرک پارچه ای

نوع موادی که برای ساخت سقف های پارجه استفاده می‌شود بدنه فلزی و انواع پارچه های مقاوم و مناسب برای سقفهای متحرک است.  بهترین مزیت این سقف این است که نگهداری و شستشوی آن ها نسبت به انواع دیگر آسان تر است.

طول عمر و دوام سقفهای پارچه ای متحرک با توجه به نوع پارچه تخمین زده می‌شود. اما با این حال این سقف ها بین 20 تا 30 سال عمر مفید دارند.

سقف های جمع شونده همانطور که از نام آن پیداست، یک سیستم سقف انعطاف پذیر هستند که برای تطبیق با آب و هوای متغیر باز و بسته می شوند. آنها معمولاً از یک ورقه پارچه ضد آب ساخته می‌شوند که 100% محافظت در برابر باران را ارائه می‌کند یا کاملاً جمع می‌شود و اجازه می‌دهد نور خورشید و منظره‌ای بدون وقفه داشته باشد.

مج.عه آلکاروف جهت اجرای سقف های متحرک پارچه ای ازسه نوع پارچه ایرانی، کره ای و ترکیه ای استفاده می‌کند که قیمت های متفاوتی دارند.

پارچه های pvc از جمله بهترین نوع پارچه برای اجرای سقفهای متحرک پارچه ای است که کیفیت ودوام بسیار بالایی دارند.