آشنایی با سقف متحرک آلمینیومی

انواع سقف متحرک آلومینیومی از نظر مکانیزم و مدل

سقف جمع شونده آلومینیومی یکی از پرطرفدارترین سازه‌های متحرک در دهه‌های اخیر است. اگر قصد خرید و اجرای این سازه‌های استثنایی را دارید، تا انتهای مقاله همراه ما باشید. در ادامه به بررسی انواع سقف متحرک آلومینیومی از نظر مکانیزم و مدل می‌پردازیم. علاوه بر آن با اجزای تشکیل دهنده و لوازم ضروری برای ساخت سقفهای متحرک آلومینیومی آشنا می‌شوید. نحوه کارکرد و عملکرد سقفهای آلومینیومی چگونه است؟ نحوه محاسبه قیمت سقف متحرک آلومینیومی به چه روشی انجام می‌گیرد؟ مزایا و ویژگی های استفاده از سقف های متحرک آلمینیومی و انواع کاربری سقف جمع شونده چیست؟ برای یافتن پاسخ پرسش‌های خود تا پایان مقاله ما را همراهی کنید.

عکس سقف های سکشنال آلمینیومی

فهرست مطالب

انواع مدل ها و مکانیزم سقف متحرک آلومینیومی

شرکت‌ها و مراکز بسیاری به تولید سقفهای متحرک آلومینیومی روی آورده‌اند. این نوع از سقف های متحرک از نظر مکانیزم و مدل در انواع مختلفی دسته بندی می‌شوند. بدیهی است که کیفیت، ویژگی و مشخصات این سازه‌ها با یکدیگر متفاوت است. هر یک از مدل‌ها برای هدفی خاص طراحی شده‌اند. در ادامه به بررسی انواع سقف متحرک آلومینیومی از نظر مکانیزم و مدل خواهیم پرداخت.

سقف آلومینیومی با لوور ثابت

سقف آلومینیومی با لوور ثابت بسیار پرکاربرد و پرمصرف است. این نوع لوورها نصب بسیار آسانی دارند. لوورهای ثابت ارزان قیمت هستند. لوور ثابت سقفهای متحرک آلومینیومی بر روی نماهای شیشه‌ای، ورق‌های کامپوزیت و سایر نماها قابل اجرا است.

این لوورها فرم و شکل ظاهری ساده‌ای دارند. به همین دلیل طرفداران زیادی را مجذوب خود کرده‌اند. لوورهای ثابت در مدل‌های گوناگونی تولید شده‌اند. از جمله این مدل‌ها می‌توان موارد زیر را نام برد:

  • انتها ثابت
  • اتصال به ساختمان
  • براکتی عمود
  • صفحه اسلایدی
عکس سقف متحرک آلومینیومی با لوور ثابت

تیغه‌های آلومینیومی این لوور به شکل ثابت نصب می‌شود. به عبارت دیگر این لوورها هیچ حرکتی ندارند. این لوورها برای افرادی مناسب هستند که می‌خواهند دید یک طرف از سقف را کور کنند در حالی که سمت دیگر سقف آسمان کاملا معلوم باشد.

به عبارت بهتر برای داشتن سقفی نیمه باز سقف آلمینیوم لوور ثابت بهترین انتخاب است. این سقف‌ها را می‌توان به گونه‌ای طراحی کرد که از ورود آب باران به محوطه استخر جلوگیری شود. برای انجام این کار پانل z شکل انتخاب مناسبی است. با استفاده از اینگونه پانل‌ها آب باران از طریق سقف به قسمت‌های مجاور هدایت می‌شود.

سقف آلومینیومی با لوور چرخشی

اگر از تابش مستقیم نور آفتاب سراسیمه شده‌اید به خرید سقف آلومینیومی با لوور چرخشی اقدام نمایید. در این سازه‌ها به جای بستن کامل سقف می‌توانید آن را با توجه به زاویه تابش آفتاب هدایت کنید. با چرخاندن لوورها و تنظیم زاویه آن‌ها قادر خواهید بود از تابش مستقیم خورشید ممانعت نمایید. لازم به ذکر است که برخی از این لوورها به صورت هوشمند عمل می‌کنند. به عبارتی دیگر با تغییر جهت و زاویه تابش خورشید لوورها به صورت خودکار تغییر جهت می‌دهند.

 با لوورهای چرخشی می‌توانید بدون دردسر از شنا کردن لذت ببرید. لازم به ذکر است که با این سقف‌ها می‌توان از هوای مطبوع نیز استفاده کرد. برای این کار باید لت‌ها را نیمه باز بگذارید تا نسیم خنک وارد محوطه استخر شود.

عکس سقف متحرک آلومینیومی با لوور چرخشی

سقف متحرک آلومینیومی چرخشی جمع شونده

سقف متحرک آلومینیومی چرخشی جمع شونده یکی دیگر از انواع سازه‌های متحرک به شمار می‌رود. در این نوع سازه‌ها از تیغه‌های قابل چرخش و جمع شونده استفاده شده است. این سازه‌ها ظاهر ساده‌ای دارند. استفاده از این مدل سقف مزایای زیادی دارد. لوورهای دوجداره از ورود آب باران و همچنین برف جلوگیری می‌کنند.

همان طور که از نام سازه مشخص است لوورهای چرخشی جمع شونده را به راحتی می‌توان جمع نمود. شما قادر هستید لوورها را به صورت کج تنظیم کنید تا میزان تابش نور آفتاب به استخر را کنترل نمایید. این لوورها به شما امکان می‌دهند که زیر سایه به آب بازی یا شنا بپردازید. این سازه‌ها را می‌توان به نما متصل کرد. لوورهای چرخشی جمع شونده می‌توانند به تنهایی و به صورت مستقل مورد استفاده قرار بگیرند.

عکس سقف متحرک آلومینیومی با لوور چرخشی جمع شونده

سقف متحرک آلومینیومی پارچه ای

نام دیگر سقف متحرک آلومینیومی پارچه ای پرگولای آلومینیومی پارچه ای است. این سقف‌ها مزایای زیادی دارند. دلیل محبوبیت این سازه‌ها نیز همین فواید و مزایای بی‌شمار آن‌ها است. عایق بودن سقف متحرک پارچه ای یکی از ویژگی‌های این سازه به حساب می‌آید. در ساخت این سقف‌ها از غشاهای ضد آب استفاده می‌شود. به همین علت سقفهای متحرک آلمینیومی پارچه ای کاملا آب بند هستند.

این سازه‌ها یکی از ارازن‌ترین انواع سقف‌های متحرک به شمار می‌روند. به طوری که حدود سی الی پنجاه درصد از سایر سازه‌ها ارزان‌تر هستند. رنگ این سازه‌ها برای دکوراسیون و زیباسازی فضای استخر بسیار مناسب است. چراکه سقف پارچه‌ای معمولا رنگ گرمی دارد که در مقایسه با رنگ براق آلومینیوم بسیار شیک و جذاب است. با نصب حباب‌های نوری روی تیغه‌های متحرک سقف می‌توان عملکرد این سازه‌ها را بهبود بخشید.

عکس سقف متحرک آلومینیومی پارچه ای
برای بازدید حضوری از پروژه با شماره زیر هماهنگ کنید

اگر قصد بازید حضوری از پروژه ها را دارید، با ما تماس بگیرید و یک زمان مشخص را هماهنگ کنید.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید

مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر پیش از انتخاب و تصمیم قطعی، کاری هوشمندانه است. برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

اجزای تشکیل دهنده و لوازم ضروری برای ساخت سقف متحرک آلومینیومی

توجه به اجزاء تشکیل دهنده جهت ساخت سقف متحرک آلومینیومی بسیار ضروری است. چراکه شناخت کامل این اجزا می‌تواند به ما در انتخاب سقف مناسب کمک کند. همان طور که می‌دانید متریال و جنس مواد تشکیل دهنده در کیفیت نهایی سازه بسیار تاثیرگذار است. بنابراین اگر در شناخت قطعات سقف جمع شونده آلومینیومی سهل انگاری نمایید، این احتمال وجود دارد که خرید مرغوبی را تجربه نکنید. به همین منظور در ادامه با اجزای اصلی برای تولید سقف آلومینیومی آشنا خواهید شد. این سازه‌ها سه بخش اصلی به شرح زیر دارند:

سازه فلزی

موتور توبولار

یراق آلات

عکس سقف متحرک آلومینیومی اتوماتیک

سازه فلزی

سازه‌های فلزی از مواد مرغوبی چون آلومینیوم تولید می‌شوند. در ساخت این سازه‌ها از قطعات فولادی نیز استفاده می‌گردد. برای تولید پروفیل‌های این سازه از آلیاژ 6063 استفاده می‌شود. راه‌هایی برای کاهش هزینه این سازه‌ها وجود دارند. متاسفانه این روش‌ها به افت کیفیت منجر می‌شوند. گروهی از سازندگان، ستون‌ها و تیرها را از قطعات فولادی تولید می‌کنند. این قطعات معایب زیادی دارند. برای مثال به راحتی زنگ می‌زنند و ظاهری زشت و نامناسب دارند. برای همین برای افزایش سطح کیفی بهتر است کلیه اجزای تشکیل دهنده تمام آلومینیوم باشند. در این صورت هم کیفیت سازه افزایش می‌یابد و هم ظاهر آن زیباتر می‌شود.

موتور توبولار

در ساخت سقف متحرک آلومینیومی موتورهای توبولار 120 نیوتون استفاده می‌شود. موتورهای ساخت آلمان کیفیت بی‌نظیری دارند. از جمله برندهای مرغوب آلمانی می‌توان برند بکر را نام برد. علاوه بر برندهای آلمانی قادرید سقفی با موتور سامفی فرانسه را خریداری نمایید. این برند به دلیل اعتبار جهانی به شدت برای ساخت این سازه‌ها توصیه می‌شود.

یراق آلات

یراق آلات نیز به اندازه سایر اجزا در ساخت سقف‌های متحرک اهمیت دارند. یراق آلات بی‌کیفیت سطح کیفی سازه را کاهش می‌دهند. از جمله یراق آلات اصلی در ساخت این سازه‌ها می‌توان چرخ دهنده‌ها و چرخ‌های پانل را نام برد. جنس یراق آلات سقف متحرک آلومینیومی بهتر است پلی آمید باشد. چراکه این جنس مقاومت بسیار بالایی دارد. یراق آلاتی که از پلاستیک پی پی ساخته شده‌اند قیمت بسیار پایینی دارند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر:

نحوه کارکرد و عملکرد سقفهای متحرک آلومینیومی

نحوه کارکرد و عملکرد سقف متحرک آلومینیومی به دو صورت مختلف است. گروهی از این سازه‌ها به صورت دستی کار می‌کنند. به عبارت دیگر برای باز کردن یا بستن سقف به نیروی بازو نیاز پیدا می‌شود. به این سازه‌ها سقف متحرک دستی می‌گویند. در مقابل این سازه‌ها سقف‌های اتوماتیک برقی قرار دارند. سقف‌های برقی با استفاده از نیروی برق عمل می‌کنند. در باز و بسته نمودن این سازه‌ها به نیروی بازو نیاز نخواهد بود. نحوه کارکرد سقفهای آلومینیومی با توجه به نوع سقف تعیین می‌شود.

عکس سقف آلومینیومی دستی

سقف های متحرک برقی و اتوماتیک

در سقف متحرک اتوماتیک با استفاده از کنترل به تنظیم زاویه سقف اقدام می‌کنید. به عبارت دیگر بدون اینکه از جای خود تکان بخورید با صرف کمترین انرژی و تنها با زدن یک دکمه سقف را جمع کرده یا باز می‌کنید.  سقف‌ها به صورت خودکار و هوشمند نیز عمل می‌کنند. برای این کار کافی است تنظیمات مناسبی را اعمال نمایید.

در این صورت سقف جمع شونده چرخشی زاویه خود را با زاویه تابش آفتاب هماهنگ خواهد کرد. همچنین در صورت ریزش باران، سقف به طور خودکار عمل کرده و بسته می‌شود. البته باید بگوییم که این امکانات برای سقف‌های دستی موجود نیست. برای استفاده از این سقف‌ها همیشه باید در محل مورد نظر حضور باشید و به صورت فیزیکی اقدام نمایید.

عکس سقف آلومینیومی برقی و اتوماتیک

تماس با ما

در صورت نیاز به مشاوره و همکاری با آلکاروف تماس بگیرید

 

انواع کاربری سقف جمع شونده متحرک آلومینیومی و کاربرد آن

سازه‌های متحرک به دلیل ویژگی‌های منحصربفرد و قابلیت تنظیم محبوبیت زیادی دارند. از این سازه‌ها در مکان‌های مختلفی برای بهینه سازی از فضای باز استفاده می‌شود. سقف‌ های متحرک از جنس آلومینیوم کاربردهای مختلفی دارند. از این سازه‌ها در فضا و محوطه‌های باز و همچنین در ساخت سقف متحرک پرگولا استفاده می‌شود. انواع کاربری سقف متحرک آلومینیومی به شرح زیر است:

سقف متحرک آلومینیومی برای تراس

از تراس‌ها نمی‌توان در تمام فصول سال استفاده کرد. با نصب و اجرای سازه‌های متحرک می‌توان این محدودیت را از میان برداشت. در این صورت حتی در روزهای بارانی با باز کردن سقف، قادر خواهید بود از محیط تراس استفاده کنید. در صورت عدم نیاز به سقف کافی است سازه متحرک را با استفاده از ریموت کنترل جمع نمایید. سقف متحرک تراس از جمله پرکاربردترین سازه های مدرن در صنعت ساختمان بشمار می‌آِید.

سقف متحرک آلمینیومی تراس

سقف متحرک آلومینیومی برای روف گاردن

امروزه استفاده از روف گاردن‌ها به شدت افزایش یافته است. روف گاردن در پشت بام قرار دارد. فضایی زیبا و دلنشین که به دلیل شرایط جوی نمی‌تواند همواره مورد استفاده قرار گیرد. این معضل با سقف‌های متحرک حل شده است. روف گاردن برج‌های مسکونی با سازه‌های آلومینیومی متحرک در تمام فصول سال قابل استفاده خواهد بود.

سقف آلومینیومی برای رستوران و کافی شاپ

رستوران محیطی استثنایی برای جمع‌های دوستانه و خانوادگی است. امروزه به دلیل استقبال مشتریان از فضاهای باز رستوران‌ و کافه ها اغلب دارای محوطه باز هستند. اما ممکن است؛ نشود از فضاهای باز در مواقع بارش باران یا تابش مستقیم نور شدید آفتاب استفاده کرد. برای استفاده حداکثر از محیط رستوران و کافی شاپ بهتر است فضای باز را به سقف متحرک مجهز نمود که در صورت نیاز مشتریان با باز نمودن سقف شدت تابش آفتاب را کم کنید و محیطی دلنشین برای مشتریان خود به وجود آورید. سقف های متحرک آلومینیوم به دلیل زیبایی  و طول عمر بالا بهترین انتخاب برای کافه رستوران ها می‌باشد.

عکس سقف متحرک آلمینیومی برای رستوران و کافی شاپ

سقف آلومینیومی برای بالکن

بالکن‌ها محیطی جمع و جور برای دورهمی خانوادگی هستند. با سازه‌های متحرک این مکان پرکاربرد را همواره تمیز نگه دارید. همان طور که می‌دانید احتمال سقوط کودک از بالکن همیشه وجود دارد. با استفاده از این سقف‌ها از کودکان خردسال خود محافظت کنید. کافی است در صورت عدم استفاده از بالکن سقف را باز نمایید تا محوطه بالکن بسته شود.

بیشتر بدانید: کاربرد سقف متحرک برای بالکن

نصب و اجرای سقف آلمینیوم متحرک پارچه ای توسط آلکاروف

در حال حاضر مجموعه آلکاروف در میان انواع سقفهای متحرک و سازه های آلومینیومی از جمله سقف های متحرک پارچه ای و همچنین سقف متحرک استخر را با استفاده از بهترین متریال موجود در بازار و بهره گیری از یراق آلات وارداتی؛ اجرا می‌کند. جهت هماهنگی و مشاوره رایگان تماس بگیرید.

نحوه محاسبه قیمت سقف متحرک آلومینیومی

تعیین قیمت سقف متحرک آلومینیومی با توجه به فاکتورهای مشخصی تعیین می‌شود. عوامل مختلفی در قیمت نهایی سقف متحرک آلومینیوم دخیل هستند. نوع ساختار سازه تاثیر قابل توجهی در تعیین و محاسبه مبلغ پرداختی دارد. چراکه این بخش قسمت عظیمی از سازه را تشکیل می‌دهد. استراکچرها می‌توانند آلومینیومی یا فولادی باشند. هر یک از این دو نوع قیمت متفاوتی دارند. میزان استفاده از آلومینیوم یا فولاد نیز در تعیین قیمت بی‌تاثیر نیست. کیفیت آلیاژ عاملی دیگر در محاسبه قیمت است. هر چقدر سطح کیفی آلیاژ آلومینیوم بیش‌تر شود ارزش سازه نیز افزایش می‌یابد.

 درصد خلوص آلیاژ می‌تواند به کاهش یا افزایش قیمت بینجامد. اگر آلومینیوم از مواد بازیافتی ساخته شده باشد بدون شک قیمت سازه نیز کاهش پیدا می‌کند. همان طور که قبلا اشاره کردیم موتورهای سقف متحرک توسط شرکت‌های مختلفی تولید می‌شوند. بدیهی است که هر یک از تولیدکنندگان بر اساس ویژگی‌ها و شرایط سازه قیمت متفاوتی را پیشنهادی می‌کنند. سطح کیفی یراق آلات نیز آخرین فاکتور در تخمین قیمت سازه است. با افزایش کیفیت یراق آلات مبلغ خرید سازه افزایش می‌یابد.

فرم استعلام قیمت

مزایا و ویژگی های استفاده از سقف های متحرک آلومینیوم

مزایا و ویژگی های استفاده از سقف های متحرک آلومینیومی

در این قسمت به بررسی مزایا و ویژگی های استفاده از سقف های متحرک آلومینیومی می‌پردازیم. این سازه‌ها بسیار پرکاربرد هستند. مزیت این سقف‌ها محدود به ایجاد سایبان نیست. در ادامه به بررسی چند نمونه از مزایای این سازه‌ها خواهیم پرداخت.

محدود کردن دید

 سقف‌های متحرک دید همسایگان را محدود می‌کند. به عبارت دیگر با استفاده از این سازه‌ها قادرید برای خود و خانواده‌تان محیطی خصوصی بسازید. این سازه‌ها را می‌توان طوری تنظیم کرد که دید تنها از یک جهت محدود باشد و جهت دیگر آسمان کاملا دیده شود.

سقف متحرک آلومینیومی برای تراس و حیاط خلوت

قابلیت استفاده در شرایط مختلف جوی

 این سقف‌ها از تابش مستقیم نور آفتاب جلوگیری می‌کنند. در زمستان و تابستان قادر هستید از سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی در محیط استخر استفاده نمایید. بنابراین همواره استخری با دمای معتدل خواهید داشت. در صورت ریزش باران یا برف امکان استفاده از استخر مقدور خواهد بود.

تمیز نگه داشتن فضای استخر

تمیز بودن محوطه استخر یکی دیگر از مزایای استفاده از این سازه‌ها است. سازه‌های متحرک از ورود گرد و خاک جلوگیری می‌کنند. شاخه‌ها و برگ‌های درختان راهی برای ورود به استخر نمی‌یابند. علاوه بر آن با باز نمودن سقف از شر حشرات موذی و مزاحم نیز آسوده خواهید گشت.

ظاهر زیبا

 این سقف‌ها علاوه بر کاربرد مناسب ظاهری زیبا و استثنایی دارند. این سازه‌ها در طرح‌ها و شکل‌های مختلفی ساخته می‌شوند. برخی از آن‌ها ساده هستند. گروهی دیگر به صورت تلسکوپی تولید می‌شوند. لازم به ذکر است که سقف‌های متحرک نه تنها فضای استخر و حیاط را زیبا می‌کنند بلکه تاثیر مثبتی بر قیمت ملک شما خواهند گذاشت.

سوالات متداول و پرتکرار سقف متحرک آلومینیومی

جهت آب بند و هوابند شدن سقف های متحرک آلومینیوم در لبه پنل ها شیارهایی در طرفین تعبیه شده است که سقف را عایق می‌کند.

به علت کیفیت بالای فلز آلومینیوم و مقاومت بالای این فلز در برابر عوامل محیطی، طول عمر سقف های متحر آلومینیومی بالغ بر 30 سال است.

5 سال است که این گارانتی شامل موتور و اتصالات سقف متحرک است.

سقف های متحرک آلومینیومی توانایی مقاومت در باربر بادهای شدید با سرعت 150 کیلویمتر بر ساعت را دارد.