آشنایی با سقف متحرک شیشه ای

سقف جمع شونده متحرک شیشه ای 

سقف های متحرک شیشه ای از جمله زیباترین و شیک ترین سازه های مورد استفاده در صنعت ساختمان است که امروزه در بسیاری از نماها از چمله پاساژهای تجاری و ادرای، آپارتمان ها و ویلاهای مدرن استفده می‌شود. سقف های شیشه ای همانند دیگر سازه های ساختمانی دارای مزای و معایب منحصر به فد خود هستند که در این مقاله به آن هنا اشاره شده است. علاوه بر آن کاربرد و انواع کاربری سقف های جمع شونده شیشه ای نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت. برای آشنایی با اجزای تشکیل دهنده و مشخصات فنی سقف متحرک شیشه ‌ای تا پایان مقاله همراه ما باشید. قبل از خرید و اجرای این سازه‌ ها حتما با انواع سقف شیشه ای جمع شونده از نظر ساختار و همچنین راهنما و نکات مهم درباره سقف های متحرک شیشه ایی آشنا شوید. برای اطلاع از قیمت و خرید این سازه ‌ها تا پایان مقاله ما را همراهی نمایید.

سقف متحرک جمع شونده شیشه ای

سقف متحرک جمع شونده شیشه ای چیست؟

شاید برای شما سوال باشد که سقف های جمع شونده متحرک شیشه ای چیست و چه کاربردی دارد؟ سقفهای متحرک شیشه ‌ای سازه‌های مدرن و پیشرفته ‌ای هستند که جای بسیاری از مصالح ساختمانی را گرفته ‌اند. در گذشته برای ساخت سقف همیشه از مصالحی چون سیمان و بتن استفاده می‌شد. اما امروزه با وجود انواع سقف‌ های متحرک می‌توان ساختمانی مجلل و باشکوه ساخت.

این سقف ‌ها تغییری استثنایی در صنعت ساختمان سازی هستند که علاوه بر ساخت سقف، ساختمان را زیبا کرده و ارزش ملک را افزایش می‌دهند. این سازه‌ ها همان طور که از نامشان مشخص است باز و بسته می‌شوند. با استفاده از ریموت می‌توان در هر لحظه سقف را جمع نمود یا باز کرد. به عبارت دیگر این سازه‌ ها می‌توانند فضای داخلی را به محیطی باز تبدیل نمایند. از سویی دیگر محیط بیرون را در مواقع ضروری سرپوشیده کنند.

مزایا و دلایل استفاده از سقف متحرک شیشه ای

امروزه می‌توانید این سقف ‌ها را در مکان‌ های مختلفی ببینید. طرفداران سقفهای متحرک شیشه‌ای روز به روز بیش‌ تر می‌شوند. دلیل این امر مزایای بی‌شمار این سازه ‌های مدرن است. سقف ‌های شیشه ‌ای به عنوان عایق حرارتی به کار می‌روند. فرض کنید در زمستان می‌خواهید از فضای باز رستوران استفاده کنید. به دلیل سرمای بیش از حد مشتریان ترجیح می‌دهند در محیطی سرپوشیده غذا بخورند.

عکس سقف ثابت شیشه ای رستوران

با استفاده از این سقف ‌ها می‌توان فضای باز را با کاوری استثنایی و فوق العاده زیبا پوشاند. به دلیل عایق بودن شیشه ‌های این سقف می‌توانید از وسایل گرمایشی استفاده کنید. گرما به هیچ وجه از طریق شیشه‌ ها خارج نخواهد شد.

با سقف‌ های شیشه‌ ای جمع شونده می‌توان محیطی پرنور و روشن داشت. این سازه‌ ها در طول شبانه‌ روز قابلیت استفاده را دارند. شب هنگام زیر این سازه‌ ها از تماشای ستارگان لذت ببرید. در روز نیز از نور آفتاب بهره بگیرید.

سقف‌ های متحرک شیشه‌ای ارزش و بهای ساختمان را افزایش می‌دهند. استهلاک این سازه‌ ها به طور عجیبی پایین است. این سقف ‌ها در برابر شرایط مختلف جوی و عوامل محیطی استقامت قابل قبولی دارند. سقف‌ های شیشه ‌ای را می‌توان به راحتی بازیافت کرد و مجددا مورد استفاده قرار داد.

پروژه‌های سقف متحرک

کاربرد و انواع کاربری سقف های جمع شونده شیشه ای

در ادامه به بررسی کاربرد و انواع کاربری سقف های جمع شونده شیشه ای خواهیم پرداخت. سقف ‌های جمع شونده توسط صاحب ملک کنترل می‌شوند. مقدار، محدوده و حتی زاویه باز شدن این سازه‌ ها را می‌توان تنظیم کرد. این سقف ‌ها در مکان ‌ها و فضاهای باز کاربرد دارند. در منزل، باغ و حتی ویلا می‌توان به نصب این سازه ‌ها اقدام نمود. کاربری سقف جمع شونده متحرک شیشه‌ ای محدود به املاک خصوصی نیست. از این سازه‌ ها می‌توان برای مسقف کردن فضای باز رستوران‌ ها، کافی شاپ‌ ها و مراکز تجاری نیز استفاده کرد.

کاربرد سقف متحرک شیشه ای در منزل

یکی از کاربردهای اساسی این سازه‌ها مربوط به محیط خصوصی چون خانه می‌شود. سقف ‌های متحرک را می‌توان در محیط ‌های مختلف منزل مورد استفاده قرار داد. سقف‌های شیشه‌ ای کاملا نشکن و بسیار مقاوم هستند. از سقف شیشه ای منزل در محل‌های زیر استفاده می‌شود:

 • آشپزخانه
 • اتاق خواب
 • بالکن یا تراس
 • حیاط و حیاط خلوت
 • استخر

سقف متحرک شیشه ای تراس

چه در بالکن و چه در تراس می‌توان از این سازه ‌های مدرن استفاده نمود. با این سازه‌ها می‌توان تراس را به محیطی مسقف و سرپوشیده تبدیل کرد. این کار باعث می‌شود تراس همواره و در چهار فصل سال قابل استفاده باشد.

سقف متحرک جمع شونده تراس

عکس سقف متحرک جمع شونده برای تراس خانه

سقف متحرک ثابت و متحرک استخر

از آنجایی که در استخر به ورزش‌ های آبی پرداخته می‌شود محیط آن باید هوای معتدلی داشته باشد. در غیر این صورت به دلیل گرما یا سرمای بیش از حد نمی‌توان از آن استفاده نمود. سقف متحرک ثابت و متحرک استخر این معضل را حل کرده است. هر زمان که بخواهید می‌توانید از هوای مطبوع و آزاد بهره ببرید. در مواقع مورد نیاز قادر هستید سقف را باز کنید و حریمی خصوصی داشته باشید. با استفاده از این سازه ‌ها آب استخر همواره تمیز خواهد بود. بنابراین اگر در اطراف استخرتان درخت و گیاه وجود دارد، دیگر نگران ریختن شاخ و برگ در آب نباشید. با سقف متحرک استخری از شر حشرات مزاحم نیز رهایی پیدا می‌کنید.

بیشتر بخوانید: سقف متحرک استخر

 سقف متحرک شیشه ایی گلخانه

 سقف متحرک شیشه ای جمع شونده برای فضای گلخانه نیز کاربرد دارد. این سازه نور آفتاب مورد نیاز گیاهان را به محیط گلخانه وارد می‌کند. یکی از مشکلاتی که ممکن است در گلخانه با آن روبرو شد خورده شدن گیاه توسط موجودات دیگر است. با مسقف کردن این فضا از ورود حشرات مضر جلوگیری کنید.

عکس سقف متحرک جمع شونده شیشه ای برای گلخانه
برای بازدید حضوری از پروژه با شماره زیر هماهنگ کنید

اگر قصد بازید حضوری از پروژه ها را دارید، با ما تماس بگیرید و یک زمان مشخص را هماهنگ کنید.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید

مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر پیش از انتخاب و تصمیم قطعی، کاری هوشمندانه است. برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

انواع سقف های شیشه ای متحرک

انواع سقف های شیشه ای متحرک از نظر نحوه عملکرد به دو گروه دستی و برقی تقسیم می‌شوند. سقف های شیشه ای که همراه با ریموت کنترل هستند از جمله سقف های متحرک اتوماتیک بشمار می‌آیند که توسط نیروی برق باز و بسته می‌شوند. نوع دستی به ریموت مجهز نیست. همان طور که از اسم آن مشخص است سقف دستی با نیروی دست عمل می‌کند. یعنی برای باز و بسته کردن سازه باید از نیروی بازو استفاده شود.

اجزا تشکیل دهنده و مشخصات فنی سقف های شیشه ای متحرک

همواره قبل از اقدام به تهیه سازه ابتدا باید با اجزا تشکیل دهنده و مشخصات فنی سقف های شیشه ای متحرک آشنا شد. با کسب این اطلاعات خواهید دانست که آیا این سازه برای هدفتان قابلیت استفاده را دارد یا خیر. سقف‌های شیشه‌ای متحرک از چهار جزء اصلی ساخته شده اند. این اجزا به شرح زیر هستند:

 • سازه فلزی
 • موتور
 • شیشه
 • یراق آلات

سازه فلزی سقف متحرک شیشه ای

این بخش مربوط به بدنه و قسمت اصلی سقف متحرک جمع شونده شیشه‌ای است. سازه فلزی ازدو عنصر آهن و آلومینیوم ساخته می‌شود. به عبارت بهتر می‌توان گفت این سازه‌ فلزی آلومینیومی است که به وسیله آهن تقویت شده است. آلیاژ آلومینیوم سازه‌های فلزی سقف شیشه‌ای ۶۰۶۳ است.

اجزای تشکیل دهنده سقف کتحرک شیشه ای

موتور سقف شیشه ای

به منظور تولید سقف‌ جمع شونده شیشه‌ای از یک یا چندین موتور برای به حرکت درآوردن سقف استفاده می‌گردد. موتورهای به کار رفته در این سازه‌ها توبولار نام دارند. نوع این موتورها ۱۲۰ نیوتون است. سعی کنید در خرید سقف‌های شیشه‌ای متحرک برند موتور را در نظر داشته باشید. چراکه قیمت این موتورها تقریبا بالا است. حرکت سقف توسط این موتورها قابل تنظیم است. اگر در انتخاب موتور به اندازه کافی دقت نشود، سازه پس از مدتی از کار خواهد افتاد. بکر و سامفی بهترین برندهای موتور توبولار به حساب می‌آیند. برند اول ساخت کشور آلمان است. سامفی نیز از فرانسه به ایران وارد می‌شود.

یراق آلات

یراق آلات هم در متحرک سازی سازه و هم در اتصال قسمت‌های مختلف آن ضروری و حیاتی هستند. بنابراین در ساخت یراق آلات بهتر است از متریال مرغوب استفاده شود. برترین یراق آلات حرکتی جنس پلی آمید دارند. پلی آمید در مقایسه با انواع دیگر پلاستیک بسیار مقاوم و مستحکم است. از آنجایی که استحکام سازه‌های شیشه‌ای اهمیت زیادی دارد چرخ دنده‌ها و حتی پانل‌ها بهتر است از پلی آمید تولید شده باشند.

انواع ساختار شیشه ها در سقف های متحرک شیشه ای

در سقف‌های متحرک جمع شونده شیشه‌ها جایگزین پی وی سی یا آلومینیوم شده‌اند. شیشه‌هایی که در ساخت این سازه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند انواع مختلفی دارند. این مدل‌ها از نظر مواد سازنده و مشخصات با هم تفاوت دارند. روش تولید شیشه‌های سقف متحرک با هم متفاوت است. انواع سقف شیشه ای از نظر ساختار به شرح زیر است:

 • سقف شیشه‌ای سکوریت
 • سقف شیشه‌ای لمینت

سقف شیشه‌ای سکوریت

شیشه‌ها به آسانی می‌شکنند. این معضل در زمینه تولید سقف‌های شیشه‌ای بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. چرا که شکسته شدن سقف بسیار خطرناک خواهد بود. به همین علت مقاومت شیشه‌های سقف بسیار بالا است. شیشه سکوریت نیز به دلیل استقامت عجیب خود در تولید سقف جمع شونده متحرک مورد استفاده قرار می‌گیرد. مقاومت شیشه‌های سکوریت پنج برابر بیش‌تر از شیشه‌های معمولی است.

این شیشه‌ها برخلاف نوع معمولی در صورت شکستن به قطعات ریز و برنده تبدیل نمی‌شوند. آستانه تحمل دمایی شیشه‌های معمولی ۶۰ درجه سانتی گراد است. این آستانه در شیشه‌های سکوریت به اندازه قابل توجهی افزایش می‌یابد. شیشه سکوریت حتی در دمای سیصد درجه آسیبی نمی‌بیند.

سقف شیشه‌ای لمینت

شیشه‌های لمینت چند جداره هستند. این شیشه‌ها از چند لایه شیشه پرس شده تولید می‌شوند. اتصال شیشه‌ها از طریق طلق پلیمری انجام می‌گیرد. این طلق با نام PVB یا پلی وینیل بوتیرات نیز شناخته می‌شود. از آنجایی که در ساخت این طلق از فشار و حرارت بالایی استفاده می‌شود خاصیت چسبندگی آن به شدت بالا می‌رود. بنابراین حتی اگر شیشه بشکند پایین نمی‌افتد و متصل روی طلق باقی می‌ماند. برای تولید شیشه‌های لمینت از انواع شیشه که در ادامه نام میبریم؛ استفاده می‌شود:

 • شیشه معمولی
 • شیشه سکوریت
 • شیشه فلوت
 • شیشه رنگی
 • شیشه ضد گلوله

نصب و اجرای سقف های شیشه ای متحرک

نصب و اجرای سقف های شیشه ای متحرک به تخصص و مهارت بالایی نیاز دارد. انتخاب نوع شیشه می بایست توسط افراد متخصص انجام شود. برای اجرای سقف شیشه‌ای باید یکسری از نکات را مورد توجه قرار دهید.

 • توجه به محل و موقعیت نصب سقف متحرک و ثابت شیشه ای:

اگر مکان مورد نظر برای نصب و اجرای سقف متحرک یا ثابت سقف شیشه ای، آفتاب گیر باشد به جهت جلوگیری از بالارفتن دمای اتاق در فصل تابستان بهتر است، قسمتی از سقف را برای نصب سقف شیشه ای در نظر بگیرید. علاوه بر این برای جلوگیری از ورود اشعه های مضر نور خورشید به داخل اتاق، می‌بایست از شیشه های ضد اشعه یو وی یا شیشه های سکوریت رنگی استفاده کنید.

 • در نظر گرفتن میزان مساحت و ابعاد اجرای سقف شیشه ای:

اگر داخل فضای مورد نظر از درب یا کف پوش های شیشه ای استفاده کرده اید برای تمام ابعاد سقف، شیشه در نظر نگیرید، چرا که عایق مناسبی در فصل گرما و سرما نیستند و موجب هدر رفتن انرژی و بالا رفتن هزینه ها می‌شود.

 • هدفتان از نصب سقف شیشه ای چیست؟

با در نظر گرفتن تمامی نکات گفته شده، اغلب برای افزایش نور یک فضا مانند حمام، قسمتی از سقف را شیشه ای نصب می‌کنند که علاوه بر بهرمندی از نور طبیعی، حریم شخصی فضای مورد نظر حفظ شود.

 • در نظر گرفتن تهویه هوا

به جهت ایجاد هوای مطبوع و کنترل دما، در محل مناسبی یک فن در نظر بگیرید.

 

سقف های متحرک جکع شونده شیشه ای

راهنما و نکات مهم سقف های متحرک شیشه ای

در این بخش به بررسی راهنما و نکات مهم درباره سقف های متحرک شیشه ای می‌پردازیم. شیشه این سقف‌ها می‌تواند دو جداره یا چند جداره باشد. هر چقدر لایه‌های شیشه افزایش یابد، آن سازه عایق بهتری برای صوت و حرارت خواهد بود. بدنه سقف متحرک شیشه‌ای حتما از آلومینیوم باکیفیت ساخته شده باشد.


 
 

آلومینیوم زنگ نمی‌زند و به راحتی آسیب نمی‌بیند. این نکته برای سقف‌های متحرک استخری اهمیت بیش‌تری پیدا می‌کند. سازه‌های متحرک شیشه‌ای طراحی و ظاهر متفاوتی دارند. با این سازه‌های مدرن ساختمان مورد نظر خود را جذاب کنید.

میزان هزینه و نحوه محاسبه قیمت سقف شیشه ای متحرک

بررسی بودجه و سرمایه برای تهیه و اجرای سقف متحرک بسیار اهمیت دارد. میزان هزینه و نحوه محاسبه قیمت سقف های شیشه ای متحرک بر اساس فاکتورهای مشخصی تعیین می‌گردد. یکی از عواملی که به کاهش قیمت منجر می‌شود بهینه بودن اندازه‌ ها است. پرتی مصالح بعضی از سقف‌ها از نظر اندازه بسیار زیاد است. این امر باعث افزایش قیمت سازه می‌شود.

کیفیت آلیاژهای آلومینیوم تاثیر مستقیمی بر افزایش یا کاهش قیمت دارند. میزان و مقدار استفاده شده از این آلیاژها در تعیین قیمت بی‌تاثیر نیست.

 

همان طور که گفتیم شیشه‌ های این سازه انواع مختلفی دارند. مدل و نوع شیشه بر قیمت سازه اثر می‌گذارد. شیشه‌ های دوجداره قیمت پایین‌تری نسبت به نوع چند جداره دارند. از سویی دیگر قیمت شیشه سکوریت با لمینت متفاوت است. برند و کیفیت موتور سازه یکی از عوامل اصلی موثر بر قیمت سقف جمع شونده متحرک شیشه ای است.

سقف متحرک پارچه ای یا شیشه ای؟

سقف متحرک پارچه ای نسبت به سقف های متحرک شیشه ای دوام و مقاومت کمتری دارد. اما برای فضاهایی همچون کافه و رستوران ها بسیار مناسب خواهد بود و از نظر هزینه و قیمت مقرون به صرفه هستند و زیبایی خاصی را به محیط مورد نظر هدیه می‌کنند. در مقایسه سقف متحرک شیشه ای با پارچه ای تفاوت و نقاط قوت و ضعف هرکدام شرح داده شده است.

سوالات متداول و پرتکرار شما

پاسخ مثبت است. می‌توان روی این سقف‌ها راه رفت.

ضخامت شیشه بر اساس نوع آن تعیین می‌شود. شیشه تک جداره سکوریت و شیشه دو جداره سکوریت به ترتیب هشت میل و بیست میل هستند. شیشه لمینت نیز ۱۳.۵ میل است.

سقف جمع شونده شیشه‌ای حدودا وزن پنجاه و پنج تا نود کیلوگرم بر متر مربع را تحمل می‌کند.

 شیشه‌ای است که هم نشکن است هم ضد سرقت. این شیشه با روش‌هایی خاص تولید می‌شود. این شیشه هم عایق صوتی و حرارت است و هم ضد گلوله و ضد سرقت. کیفیت این شیشه‌ها به حدی است که در برابر انفجار نیز مقاومت می‌کنند.

 کلام آخر

در این مقاله اطلاعات کاربردی و جامعی را درباره سقف متحرک جمع شونده شیشه ای جمع آوری کردیم. حتما قبل از اقدام به نصب و اجرای این سازه نکات درج شده در این صفحه را به خوبی مطالعه فرمایید. آلکاروف به عنوان یکی از مراکز معتبر و مجرب در زمینه اجرای سقف‌های متحرک خدمات خود را به تمام نقاط ایران ارائه می‌دهد. برای تماس با این مجموعه از طریق راه‌های ارتباطی درج شده در سایت اقدام فرمایید.