آشنایی با سقف متحرک استخری

سقف یا پوشش متحرک روی استخر چیست؟

سقف متحرک استخر روباز خانگی و ویلا

سقف یا پوشش متحرک برای استخر چیست؟ شاید این سوال برای شما مطرح شده باشد؛ چرا که امروزه اجرای انواع سازه های ثابت و متحرک برای استفاده بهینه از فضاهای باز و محافظت از آنها افزایش یافته است سقف متحرک استخری یکی از همین سازه های پرطرفدار می‌باشد. در حال حاضر یکی از بیشترین کاربرد سقف متحرک برای پوشش استخر روباز خانگی است. سقف های متحرک استخر از نظر عملکرد می تواند به صورت دستی، برقی و اتوماتیک همراه با ریموت اجرا شود. در ادامه علاوه بر کاربرد و مزایا به نحوه محاسبه قیمت و خرید سقف های متحرک استخر پرداخته شده است.

فهرست مطالب

سقف متحرک استخر چهار فصل

همانطور که می‌دانید از جمله معضلات استخر روباز و استخرهای خانگی، مشرف بودن دید همسایه های اطراف ملک شماست به همین دلیل به راحتی و در هر زمانی قادر ه استفاده نخواهید بود. از دیگر معضلات استخرهای روباز آلوده شده آن ها و غیرقابل استفاده بود در فصل سرماست.

به همین دلیل داشتن پوشش و یک سقف متحرک استخری برای محافظت و نگهداری از استخر شما امری کاملا ضروری بوده که می‌بایست آن را جدی بگیرید. با داشتن سقف متحرک استخر می‌توانید هزینه های نگهداری استخر را کاهش دهید.

سقفهای متحرک برای استخرهای عمومی نیز استفاده میشود. نحوه ساخت سازه های استخری برخلاف ظاهر ساده و شیکی که دارند؛ بسیار پیچیده است که توسط شرکت های فعال در زمینه سقف متحرک ساخته و اجرا می‌شوند که جهت نصب محدود به موقعیت مکانی نیستند. برای آشنایی با بهترین شرکت سقف متحرک استخری وارد لینک زیر شوید.

شرکت سقف متحرک استخری

با نصب و اجرای سقف استخری مناسب با فضای منزل، باغ و ویلای شخصیتان می‌توانید هر زمانی که می خواهید در هر وضعیت آب و هوایی به راحتی از استخر خود استفاده کنید و از شنای خود لذت ببرید. علاوه بر این هر زمان که بخواهید در صورت مناسب بودن آب و هوا می‌توانید از استخر روباز خود بهرهمند شوید. در واقع شما همزمان دارای استخر سرپوشیده و روباز یا همان استخر چهارفصل روباز خواهید بود.

لازم به ذکر است که این سقف‌ها چه در استخرهای خصوصی و چه در استخرهای عمومی قابلیت استفاده را دارند. سقف‌های استخری متحرک بر خلاف ظاهر زیبا و ساده، سیستم پیچیده ای دارند.

این نوع سقف‌ها برای اینکه توانایی مقاومت در هر شرایط آب و هوایی مانند طوفان، زلزله، بارش شدید باران و برف سنگین را داشته باشند می بایست با محاسبات دقیقی تولید و توسط قطعات مقاوم و با کیفیتی ساخته شوند. 

مدل های سقف متحرک استخر

سقف های متحرک استخری از نظر ساختار در 3 مدل متفاوت به در خواست کارفرما اجرا می‌شود. البته قابل ذکر است گاهی فضای استخر برای اجرای برخی مدل ها مناسب نبوده و انتخاب محدودتر است در ادامه هر کدام از مدل های سقف متحرک استخر را نام برده و چگونگی ساختار هر کدام را شرح می‌دهیم.

سقف استخر تلسکوپی

سقف متحرک تلسکوپی شامل چند بخش و به اصطلاح سگمنت است که هر کدام ارتفاع متفاوتی دارند. ارتفاع سگمنت ها از بلند به کوتاه ساخته و اجرا می‌شود. این بخش ها توسط یک ریل که در طرفین استخر نصب می‌شود به صورت کشویی در کنار هم قرار می‌گیرند. سقف های متحرک تلسکوپی به صورت دستی و اتوماتیک برای استخر قابل اجرا هستند. عملکرد سقف های تلسکوپی به این صورت است که بخش های کوچکتر در دل بخش های بزرگتر قرار می‌گیرد. با نصب این مدل سقف های استخری شما می‌توانید در همه فصول سال به دلخواهتان سقف را باز یا بسته نگه دارید.

سقف متحرک استخر مدل سانترال

سقف متحرک استخر سانترال به صورت سقف های متحرک تلسکوپی ساخته می‌شود با این تفاوت که حرکت سگمنت ها در مدل تلسکوپی یا ساید، بخش ها به یک طرف جمع می‌شود اما مدل سانترال به این صورت است که سقف از وسط به دو طرف حرکت کرده و باز و بسته می‌شود. در این مدل،  محل اتصال بخش ها از وسط سازه؛ صورت می‌گیرد. نحوه باز و بسته شدن سقف استخر با توجه سلیقه کارفرما اجرا می‌شود.

سقف متحرک استخر دیواری (ساید)

گاهی استخرها به در محلی اجرا می‌شود که فاصله یک سمت آن نسبت به دیوار بسیار نزدیک است و فضایی برای ریل گذاری روی زمین و در طرفین استخر، وجود ندارد. اما نگران نباشید سقف متحرک برای اینگونه استخرها به صورت دیواری کار می‌شود که به آن سقف متحرک دیواری یا ساید گفته می‌شود. به این صورت که لاین از ریل ها روی دیوار و لاین بعدی روی زمین در طرف دیگر استخر اجرا می‌شود. بخش های این مدل از یک سمت بلند و از سمت دیگر کوتاه طراحی و اجرا می‌شود و ظاهری متفاوت و زیبایی را به ارمغان می‌آورد. تمامی مدل های سقف های متحرک استخر به صورت دستی و همچنین برقی اتوماتیک قابل اجرا هستند. در سقف متحرک اتوماتیک، هزینه موتور، رسیور و ریموت جداگانه حساب می‌شود.

مدل سقف متحرک استخر دیواری

سقف ریلی استخر

پیش از نصب سگمنت های سقف استخر، مرحله ریل گذاری روی زمین یا دیوارهای کنار استخر انجام می‌شود. ریل ها به گونه ای اجرا و تعبیه می‌گردد که حرکت سگمنت‌ها و ساختار سقف متحرک بروی آن ها انجام شود و حالت تلسکوپی را ایجاد می‌کند. به همین دلیل نام دیگر سقف متحرک استخر، سقف ریلی استخر می‌باشد. ریل سقف متحرک می‌بایست از فلز آلومینیوم باشد تا در طول زمان دچار زنگ زدگی و آسیب نشود.

سقف ریلی استخر داشتن یک استخر سرپوشیده و سرباز را به صورت همزمان به ارمغان می‌آورد که در سه مدل سانترال، دیواری و تلسکوپی قابل اجرا می‌باشد. در اصل هر سه مدل در نوع تلسکوپی هستند که از نظر نوع ساختار و جهت حرکت سگمنت ها با یکدیگر متفاوت می‌باشند. سقف های  متحرک ریلی تلسکوپی از جمله پرکاربردترین سقف های نورگیر برای فضاهای باز مانند تراس، بالکن، پاسیو، حیاط خلوت، محیط باز رستوران، هتل و تالارها هستند.

ایجاد فضای مدرن با سقف تلسکوپی استخر

همانطور که گفته شد؛ سقف های متحرک از جمله سازه های مدرن، نوین و پرکاربرد هستند که امروزه برای استفاده بهینه و حداکثری از فضای باز مورد استفاده قرار می‌گیرند. استخرهای شخصی یکی از مواردی هستند که امروزه به دلیل افزایش ساخت ویلا و خانه ها در اطراف هر ملک، استفاده از آن ها در هر زمانی امکان پذیر نمی‌باشد.

به همین دلیل جهت محدود کردن دید ملک های مشرف بر استخر، بهترین راه حل، اجرای سقف تلسکوپی استخر و ایجاد یک فضای مدرن جهت استفاده می‌باشد. سقف متحرک تلسکوپی علاوه بر محدود کردن دید همسایگان، استخر شما را به استخر چهارفصل تبدیل می‌کند و شما می‌توانید در تمایم فصول سال از استخر خود استفاده کنیدو از شنا کردن با دوستان و خانواده خود لذت ببرید. در ادامه تمام مزایای سقف متحرک استخری گفته شده است.

سقف متحرک برای باغ ویلا

یکی از مکان هایی که نیاز به اجرای سقف متحرک جهت پوشش استخر خواهد داشت؛ ویلا و باغ های استخردار می‌باشد. چرا که استفاده از استخرروباز در فصل سرما مقدور نمی‌باشد. در فصل پاییز ریزش برگ های پاییزی موجب کثیف شدن آب استخر می‌شود و به جهت استفاده می‌بایست هر بار که قصد استفاده دارید، زمان زیادی را صرف تمیز کردن آب استخر کنید که در هر صورت در هوای سرد پاییز و بارش باران و برف در فصل زمستان دیگر قادر به استفاده از استخر نخواهید بود و در فصول سرد سال، استخر بلا استفاده خواهد شد.

جهت اجرای سقف متحرک برای مشاهده و استفاده از فضای بیرون استخر می‌توانید از ور ق های پلی کربنات دو جداره و شیشه های نشکن از جنس سکوریت یا سکوریت لمینت استفاده کنید. برای کاهش هزینه و نگهداری آسان‌تر، ورق های پلی کربنات توپر شفاف پیشنهاد مناسبی است. چرا که به علت شفافیت و مقاومت بسیار بالا، بهترین جایگزین برای شیشه هستند.

سقف متحرک استخر مناسب فصل های سرد

چرا سقف متحرک استخری نصب کنیم؟ دلایل استفاده از سقف متحرک استخر

یکی از سوالات متداول درباره این سازه‌ها مربوط به دلایل استفاده از آن‌ها می‌باشد. چرا سقف متحرک استخر نصب کنیم؟ فرض کنید در حال سپری کردن زمستانی سرد و سوزان هستید. در این میان خیال ورزش آبی شنا ذهن شما را درگیر خود می‌کند. اگر استخر شما به سقف متحرک مجهز نباشد دو راه پیش رو خواهید داشت. راه اول مراجعه به استخرهای عمومی است. قطعا هوای سرد شما را از انجام این کار دلسرد می‌کند.

شاید هم دوست نداشته باشید در استخرهای عمومی شنا کنید. راه دوم این است که منتظر رسیدن فصل تابستان باشید. بدیهی است که زمان زیادی را باید منتظر بمانید. سقف‌ متحرک استخری پاسخگوی نیاز شما خواهند بود. با این سازه‌های پرکاربرد قادر هستید در تمام طول سال از استخر خصوصی خود استفاده کنید. به عبارت دیگر استخر به مدت زیادی بدون استفاده نمی‌ماند. با این سقف‌ها می‌توانید در روزهای بارانی و همچنین روزهای زیبای برفی نیز در استخر خود شنا کنید. اگر سقف استخر شفاف و شیشه‌ای باشد، شنا در روزهای برفی به خاطره‌ای بی‌نظیر و به یاد ماندنی تبدیل خواهد شد.

 از دیگر دلایل استفاده از این نوع سقف ها وجود ساختمان‌ها مرتفع و بسیار بلند در اطراف ملک شخصی شماست. در صورت داشتن استخر در فضای باز، امکان استفاده از آن سخت و دشوار خواهد شد. چرا که دید از فضای بالا به استخر بسیار راحت است. با استفاده از سقف‌های متحرک می‌توانید در صورت نیاز، استخر را از دید سایرین پنهان کنید و با خیالی آسوده از شنا کردن لذت ببرید.

آیا هزینه ساخت و نگهداری سخت متحرک استخر بیشتر از سقف ثابت است؟

در این خصوص می‌توانیم بگوییم با توجه به هزینه‌های بالاتر در مراحل ساخت، نصب و نگهداری، می‌توان گفت که سقف متحرک استخر گران‌تر از سقف ثابت است. با این حال، سقف متحرک استخر امکانات و قابلیت‌های بیشتری نسبت به سقف ثابت دارد. بنابراین هزینه ساخت و نگهداری سقف متحرک استخر معمولاً بیشتر از سقف ثابت است. این امر به دلیل چندین عامل است:

 • مصالح: برای ساخت سقف متحرک استخر، معمولاً از مصالح با کیفیت بالاتری نسبت به سقف ثابت استفاده می‌شود. برای مثال، شیشه‌های نشکن و سکوریت یا سقف‌های پلی کربنات که هر دو گران‌تر از مصالح معمولی استفاده شده در سقف ثابت هستند.
 •  نصب و مونتاژ: نصب و مونتاژ سقف متحرک استخر نیاز به تخصص و تجهیزات خاص دارد که هزینه آن نیز بالاتر از نصب سقف ثابت است.
 •  نگهداری و تعمیرات: نگهداری و تعمیرات سقف متحرک استخر نیز به دلیل مکانیزم‌های حرکتی و قطعات الکتریکی و مکانیکی بیشتر، معمولاً گران‌تر از سقف ثابت است

چرا پیاده سازی سقف متحرک تلسکوپی برای استخر روباز بهتر است؟

سقف متحرک تلسکوپی برای استخر روباز به دلایل زیر پیشنهاد می شود:

 • استهلاک کمتر: تلسکوپی سبک‌تر از مواد متعدد دیگر است و برای ساخت سقف متحرک استفاده می شود. این باعث می شود که استهلاک کمتری داشته باشد و هزینه نصب کمتر باشد.
 • قابلیت تنظیم: سقف‌های تلسکوپی می‌توانند در حالت بسته یا باز قرار گیرند، بنابراین شما می توانید با تنظیم سقف، حریم خصوصی خود را حفظ کنید یا استخر را تامین کنید.
 • حفظ حرارت: سقف‌های تلسکوپی می‌توانند به حفظ حرارت آب در استخر کمک کنند، بنابراین این می تواند به افزایش کیفیت آب و کیفیت زندگی مواد آبزی کمک کند.

برای مثال، شما می‌توانید تنظیم کنید که وقتی دمای هوا به بالای 25 درجه سانتی‌گراد می‌رسد، سقف استخر باز شود تا از نور و گرمای خورشید استفاده کند. یا می‌توانید تنظیم کنید که وقتی دمای هوا کمتر از 15 درجه سانتی‌گراد است، سقف استخر بسته شود تا حفظ گرمای استخر.این ویژگی می‌تواند به بهینه‌سازی استفاده از استخر و کاهش مصرف انرژی برای گرمایش یا سرمایش استخر کمک کند.

چه نوع موتوری برای راه اندازی سقف متحرک استخر استفاده می‌شود؟

انتخاب موتور با توجه به ابعاد و نوع سازه، انتخاب می‌شود. یکی از بهترین و باکیفیت‌ترین موتور سقف متحرک، موتور توبولار است. موتور توبولار یک نوع موتور الکتریکی است که شکل استوانه‌ای دارد و کار آن تبدیل انرژی الکتریکی به مکانیکی می‌باشد، که توسط شرکت فرانسوی به نام سامفی در دو نوع اروپایی و چینی تولید شده است. این موتور علاوه بر سقف‌های متحرک در درب پارکنیگ، محافظ پنجره‌ها و پرده‌ها نیز کاربرد دارد. به دلیل ابعاد کوچک، کارایی بالا و قابلیت نصب آسان بسیار محبوب هستند

 قطعات استفاده شده در این نوع موتور شامل؛ اداپتور، پلیت موتور، رسیور، ریموت، پایه‌های موتور، اهرم سر موتور، میکروسوئیچ، زنجیرخلاص کن برای وقت‌هایی که برق قطع شده باشد، است. عملکرد این قطعه الکتریکی به این شیوه است که وقتی برق به موتور توبولار اعمال می‌شود، میدان مغناطیسی ایجاد می‌شود که باعث می‌شود موتور بچرخد. این حرکت چرخشی سپس به سیستم مکانیکی متصل می‌شود (مانند یک سقف متحرک استخر) تا حرکت کند.  برای نصب موتور توبولار در سقف متحرک استخر، می توانید از مراحل زیر پیروی کنید:

 • انتخاب موتور مناسب: بسته به اندازه و وزن سقف متحرک استخر، باید یک موتور توبولار با قدرت مناسب انتخاب کنید.
 • نصب موتور: موتور باید در محل مناسبی در سقف متحرک نصب شود. این موتورها معمولاً در یک توپولی (یک لوله داخلی) نصب می شوند که به آنها اجازه می دهد بر روی یک محور بچرخند و سقف متحرک را بالا و پایین ببرند.
 • اتصال به سیستم کنترل: موتور توبولار باید به یک سیستم کنترل متصل شود که به شما اجازه می‌دهد که سقف متحرک را باز و بسته کنید. این می‌تواند یک دستگاه دستی باشد یا یک سیستم کنترل الکترونیکی که از راه دور کنترل می‌شود.
 • تنظیمات و تست: پس از نصب و اتصال، باید تنظیمات موتور را انجام داد و سیستم را برای اطمینان از کارکرد صحیح آزمایش کنید.

معرفی و آشنایی با انواع پوشش سقف متحرک استخر

قبل از اقدام به نصب باید بدانید که این سازه ها انواع مختلفی دارند که آشنایی با آنها خالی از لطف نبوده و به شما کمک می‌کند با توجه به فضای مورد نظر و میزان بودجه خود، بهترین انتخاب را داشته باشید. به همین علت در ادامه به معرفی مدل‌های مختلف سقف‌های متحرک استخری خواهیم پرداخت. قبل از معرفی انواع پوشش روی استخر روباز، باید بدانید که بدنه این سقف ها از جنس آهن یا آلومینیوم می‌باشد.

جهت تفاوت این دو نوع سازه، لطفا بخوانید >>>   سقف های متحرک آلومینیومی

این سقف‌ها از نظر جنس در سه گروه اصلی قرار می‌گیرند. انواع پوشش سقف متحرک استخر از نظر متریال به کار رفته به شرح زیر است:

سقف متحرک شیشه ای
سقف متحرک پارچه‌ ای
سقف متحرک پلی کربنات
سقف متحرک استخری شیشه‌ای

سقف متحرک شیشه‌ ای استخر

سقف شیشه‌ای یکی از لوکس‌ترین، شیک‌ترین و در عین حال مجلل‌ترین نوع سقف‌ متحرک استخری است. سقف متحرک شیشه ای برای استخر در ابعاد کوچک پیشنهاد می‌شود چرا که وزن شیشه نسبت به دیگر پوشش ها سنگین بوده و بهتر است اگر شیشه را برای پوشش استخر خود انتخاب می‌کنید، سقف را به صورت ثابت و همانطور که در عکس مشاهده می‌کنید؛ اجرا کنید.

سازه‌ شیشه‌ای در انواع مختلفی تولید می‌گردد. دو نمونه رایج سقف متحرک استخری شیشه‌ای نوع تلسکوپی و گیوتینی است. از آنجایی که متریال اصلی این سقف‌ها از جنس شیشه است برای نصب آن‌ها به دقت و توجه زیادی نیاز پیدا خواهید کرد.

 برای انجام این کار لازم است از افراد حرفه‌ای و مجرب کمک بگیرید. چرا که در صورت نداشتن تخصص کافی ممکن است شیشه‌ها آسیب ببینند. شکستن یا ترک خوردن شیشه‌ها باعث می‌شود مجبور به پرداخت هزینه تعمیر شوید. استفاده از شیشه‌های ترک خورده علاوه بر خطری که با خود به همراه دارد باعث زشت شدن ظاهر سقف خواهد شد. سقف شیشه‌ای یکی از انواع گران پوشش‌های متحرک استخری است. با استفاده از این سقف قادر خواهید بود از مناظر اطراف لذت ببرید. آسمان را نگاه کنید و تجربه‌ای شگفت انگیز داشته باشید.

برای بازدید حضوری از پروژه با شماره زیر هماهنگ کنید

اگر قصد بازید حضوری از پروژه ها را دارید، با ما تماس بگیرید و یک زمان مشخص را هماهنگ کنید.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید

مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر پیش از انتخاب و تصمیم قطعی، کاری هوشمندانه است. برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

سقف متحرک پارچه ای

در خرید سقف متحرک پارچه‌ ای حتما جنس متریال اصلی یعنی پارچه را به دقت بررسی کنید. چرا که این قسمت بخش اصلی سازه را تشکیل می‌دهد. پارچه بی‌کیفیت به راحتی و پس از گذشت زمانی کوتاه بی رنگ و کدر خواهد شد. سایر قطعات سقف را نیز بررسی نمایید. برای افزایش طول عمر و راندمان سقف می‌توانید از سقف‌هایی با متریال ضد زنگ استفاده کنید. از آنجایی که این سازه‌ها در مجاورت آب قرار می‌گیرند حتما باید ضد زنگ باشند. در غیر این صورت پس از گذشت مدتی کوتاه مجبور به تعویض یا تعمیر آن‌ها خواهید بود. اگر می‌خواهید با بهترین نوع پوشش برای سقف استخر آشنا شوید روی عبارت زیر کلیک کنید:

معرفی بهترین نوع پوشش برای سقف متحرک استخر

عکس سقف متحرک استخر پلی کربنات

سقف متحرک استخر با پلی کربنات

یکی از برترین و برجسته‌ترین انتخاب‌ها برای داشتن سقف ثابت یا متحرک استفاده از سقف‌ پلی کربنات استخر است. این سقف‌های متحرک ایده‌آل بر خلاف نوع شیشه‌ای بسیار سبک هستند. سقف های متحرک استخر روباز پلی کربنات با وجود داشتن وزن کم استقامت بالایی دارد.

بیشتر بدانید: سقف متحرک پلی کربنات 

با استفاده از این سقف‌ها می‌توان دید اطرافیان را محدود کرد و دیگر نگران ساختمان‌ها و آپارتمان‌های اطراف نخواهید بود. این سازه‌ها همانند نوع شیشه‌ای نیستند و تا حدودی مات دیده می‌شوند. به عبارت دیگر شفافیت شیشه را ندارند. قیمت خرید این نوع سقف‌ها مناسب و به صرفه است. سقف‌های استخری پلی کربنات در طراحی و دیزاین مختلفی اجرا می‌شوند.

انواع جنس ساختار و بدنه برای ساخت سقف استخری

لازم به ذکر است که همانگونه که پوشش سقف های استخری دارای متریال و جنس های مختلف می‌باشد، بدنه یا همان ساختار سقف استخر از دو جنس متفاوت اجرا خواهد شد. جهت اجرا و ساخت پروفیل ها از دو نوع فلز آهن و آلومینیوم استفاده می‌شود که هرکدام مزایا و معایب خود را دارند. در ادامه بیشتر در مورد این دو نوع فلز صحبت می‌کنیم:

پروفیل و بدنه‌ی آلومینیوم: مجموعه آلکاروف برای ساخت بدنه و ساختار سقف متحرک یا ثابت استخر از آلومینیوم بیلت فابریک اختصاصی استفاده می‌کند این نوع آلومینیوم بسیار مقاوم و انعطاف پذیر می‌باشد. براس ساخت سقف های لاینه زنبوری بسیار مناسب هستند و به واسطه وزن سبک و طول عمر طولانی، مورد استقبال مشتریان قرار گرفته است. فلز آلومینیوم در برابر عوامل محیطی همچون رطوبت مقاوم بوده و زنگ نمی‌زند. تنها موردی که می توان بعنوان نقص در نظر بگیریم، قیمت بالاتر این فلز نسبت به آهن خواهد بود.

فلز آهن: پروفیل آهن در مواقعی به کارفرما و مشتری پیشنهاد می‌شود که بودجه مدنظر، محدود باشد. در مجموعه آلکاروف سازه های آهنی به گونه ساخته می‌شود که در طول زمان کمترین آسیب را داشته باشد. اما باید در نظر بگیرید که سازه های آهنی در برابر رطوبت نسبت به سازه های آلومینیومی مقاومت کمتری دارند و زودتر زنگ می‌زنند. به  همین دلیل سازه های آهنی برای مناطق دارای رطوبت مانند شمال و جنوب کشور به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌شود.

انواع ساختار سقف استخر

سقف های استخری از نظر ساختار به دو مدل اترفاع بلند و ارتفاع کوتاه تقسیم می‌شوند که هر کدام مزایا و کاربرد مخصوص به خود را دارند. پیشنهاد می‌کنیم قبل اقدام به انتخاب و خرید سقف متحرک استخر حتما این بخش را مطالعه کرده و سپس تصمیم نهایی را بگیرید. سقف های استخری از نظر ساختار در دو دسته ارتفاع بلند و ارتفاع کوتاه تقسیم می‌شوند:

سقف متحرک با ارتفاع کوتاه

این مدل از سقف های متحرک استخر دارای ارتفاع کوتاه از 30 الی 1 متر هستند. این مدل ها اگر بین 30 الی 100 سانتی متر اجرا شوند صرفا جهت پوشش و نگهداری از استخر ورباز خانگی ‌می‌باشد و شما قادر به استفاده از استخر در فصل سرد سال؛ نخواهید بود. اما ارتفاع های بالاتر از 100 سانتی متر برای شنا در فصول سرد سال قابل استفاده می‌باشد. عکس سقف متحرک با ارتفاع کوتاه را می‌توانید مشاهده کنید.

سقف استخر با ارتفاع کوتاه

سقف متحرک با ارتفاع بلند

ارتفاع سقف های متحرک تلسکوپی استخر بلند از 1 متر و 30 سانتی متر تا 2 متر و 30 سانتی متر است. اجرا و نصب این مدل از سقف های استخری به دلیل نگهداری و استفاده از استخر در تمامی فصول سال می‌باشد. ‌انتخاب نوع ساختار با توجه به موقعیت استخر، میزان بودجه کارفرما و نوع نیاز او صورت می‌گیرد.

 

نحوه حرکت سقف متحرک استخر

سقف متحرک استخر با استفاده از ریل‌هایی حرکت می‌کند که در اطراف استخر نصب شده‌اند. این ریل‌ها معمولاً از جنس گالوانیزه هستند. سقف بر روی این ریل‌ها حرکت می‌کند و به این ترتیب می‌توان سقف را باز یا بسته کرد. بسته به نیاز و سلیقه مشتری، تعداد ریل‌ها می‌تواند کم یا زیاد باشد. بنابراین مهم‌ترین قسمت در سقف‌های متحرک استخر، ریل و سازه‌ای است که قادر به جابجایی سقف را به تنهایی می‌کند و نیاز به تجهیزات مناسب در محل نصب است.

 این نوع سقف متحرک به شکل ریلی با دست یا موتور حرکت می‌کند. پوشش‌های متحرک سقفی، جمع‌شونده هستند و برای استخرهای روباز طراحی و اجرا می‌شود. پوشش‌های اتوماتیک و برقی امکان استفاده از استخر را در طول سال فراهم کرده‌اند. بخش سقف و دیوارها متحرک بوده و به این ترتیب در واقع هم‌زمان امکانات استفاده از دو استخر روباز و سرپوشیده را با هم ارائه می‌دهد. سقف متحرک استخر، با بهره‌گیری از مکانیزم‌هایی ویژه‌ای حرکت می‌کند که به دو دسته دستی و برقی تقسیم می‌شوند.

سقف متحرک استخر دستی:

در این نوع سقف‌ها، حرکت سقف با استفاده از نیروی مکانیکی انجام می‌شود. یعنی شما باید با نیروی دست، سقف را باز یا بسته کنید. این نوع سیستم حرکتی برای استخرهای کوچک یا در مواردی که استفاده از سقف متحرک، مداوم و همیشگی نمی‌باشد؛ مناسب است.

سقف استخر متحرک برقی:

در این نوع سقف‌ها، حرکت سقف با استفاده از موتور و نیروی برق انجام می‌شود. سقف های برقی با استفاده از دکمه یا ریموت کنترل باز یا بسته می‌شوند. این نوع حرکت برای سقف‌های بزرگ‌تر یا در مواردی که تعداد دفعات استفاده از سقف متحرک زیاد است؛ مناسب می‌باشد.

تفاوت سقف متحرک استخر دستی و برقی جیست؟

همانطور که در مطالب بالا گفته شد؛ عملکرد سقف های متحرک استخر به دو صورت دستی و برقی می‌باشد. این دو سازه تفاوت عمده‌ای با یکدیگر دارند. تفاوت سقف متحرک استخر دستی و برقی در نحوه کارکرد و همچنین نحوه استفاده و نگهداری از آن‌ها مربوط می‌شود. سقف‌های دستی توسط نیروی مکانیکی جابجا می‌شوند.

برای جابجایی و باز و بسته کردن سقف متحرک دستی باید از اهرم یا نیروی دست، استفاده کرد. بدیهی است که قیمت سقف دستی با نوع برقی متفاوت است. به دلیل ساختار ساده سقف‌های دستی این سازه‌ها ارزان‌ تر و به صرفه تر هستند. به عبارت دیگر اگر به دنبال خرید سقف متحرک ارزان هستید، می‌توانید نوع دستی را انتخاب کنید.

مطلب پیشنهادی: سقف متحرک اتوماتیک

سقف‌ متحرک ریموت دار علی رغم گران بودن، کاربردی ساده‌تر دارد. برای استفاده از این سقف‌ها به نیروی بازو نیاز نخواهید داشت. برخلاف نوع دستی شما می‌توانید بدون حضور در کنار استخر، تنها با فشردن دکمه ریموت، سقف را باز یا بسته کنید.

علاوه بر پیاده سازی سقف متحرک دستی و برقی، شما می‌توانید با پرداخت هزینه ناچیز، سقف برقی خود را به سقف اتوماتیک تبدیل کنید. با تعبیه سنسور باد و باران برای سقف متحرک استخر، دیگر نگران تغییرات ناگهانی آب و هوا نباشید؛ چرا که در صورت بارش باران یا برف سقف به صورت خودکار بسته می‌شود.

لازم به ذکر است که در صورت وزش باد شدید یا طوفان، بستن سقف‌های دستی به کندی صورت می‌گیرد. علاوه بر آن بستن این سقف‌ها به آسانی نوع برقی نبوده و گاهی به دلیل عدم دسترسی به استخر بستن آن‌ها مقدور نیست. این مشکل در خصوص سقف‌های متحرک برقی اتفاق نمی‌افتد. چرا که این سازه‌ها با داشتن سنسور به سرعت عمل کرده و در مواقع ضروری به صورت خودکار باز یا بسته می‌شوند. به عبارت دیگر برای حرکت و جابجایی آن‌ها نیازی به حضور شما نخواهد بود.

مزایا و کاربرد سقف متحرک استخر روباز خانگی

مزایا و کاربرد بیشمار سقف متحرک استخر روباز خانگی موجب شده است که افراد بسیاری جهت نگهداری از استخر خود، این نوع سقف ها را انتخاب کنند. همان طور که می‌دانید حشرات و آلودگی‌های محیط به راحتی آب استخر را کثیف می‌کنند. عدم رعایت بهداشت محیط می‌تواند به بروز بیماری و عفونت منجر شود. گذشته از آن وجود مگس و حشرات آلوده در کنار استخر بسیار آزاردهنده است. سقف متحرک  از ورود پشه و حشرات مزاحم به محیط داخلی استخر جلوگیری می‌کند. یکی دیگر از مزایای این سازه جلوگیری از آفتاب سوختگی پوست است. گاهی نور آفتاب شدید نیست.

بدون شک در این زمان‌ آب تنی زیر نور گرم و مطبوع خورشید بسیار لذت بخش خواهد بود. با این حال گاهی گرمای آفتاب بسیار سوزان است. شنا کردن زیر این گرما می‌تواند به پوست شما آسیب برساند. برای حل این مشکل می‌توان از سقف متحرک استفاده نمود. از دیگر مزایا و کاربردهای سقف متحرک می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • ارزش افزوده به ملک
 •  ظاهر زیبا
 • مراقبت و نگهداری از استخر
 • کاهش هزینه های نگهداری استخر
 • داشتن دید به محیط اطراف
 •  جابجایی آسان سقف
 • جلوگیری از نفوذ آب باران و دیگر عوامل مخرب خارجی
 • معتدل نمودن هوای درون استخر
 • داشتن حریم خصوصی
 •  قابلیت استفاده در تمام طول سال حتی فصول سرد

چرا سقف متحرک آلکاروف

خدمات پس از فروش

ما به تمام مشتریان خود به مدت 5 سال خدمات پس از فروش به صورت رایگان هدیه می‌دهیم. همپنین مسئولیت سقف های متحرک از نظر فنی و کیفیت کاملا با بر عهده ما خواهد بود.

گارانتی و اصالت قطعات

تمامی محصولات و قطعات ارائه شده به مشتریان دارای اصالت و گارانتی هستند که خیال شما را بابت کیفیت و ماندگاری راحت می‌سازد. استفاده از بهترین متریال، پیشه راه ماست.

کارگاه ساخت

از دیگر برتری های آلکاروف دارا بودن کارگاه ساخت اختصاصی با فضای مناسب و داشتن نیروهای متحصص و ماهر در امر تولید است. به همین دلیل توانایی ساخت پروژه های عظیم برای متراژهای بالا را دارد.

خرید سقف متحرک استخر

نکته قابل توجه این است که انتخاب و خرید سقف متحرک استخر با توجه به نیاز و بودجه شما صورت می‌گیرد. به عبارت دیگر شما می‌بایست نوع پوشش، مدل و نوع سازه سقف استخری را بر اساس بودجه و شرایط حاکم بر موقعیت استخر خود؛ خریداری کنید. برای مثال اگر می‌خواهید به محیط اطراف دید بهتری داشته باشید، می‌توانید از استخرهای شیشه‌ای استفاده کنید. اما همانطور که گفته شد؛ سازه های شیشه ای گران قیمت و نسبت به سقف های پلی کربنات و پارچه ای وزن بیشتری دارند به همین دلیل بهتر است به صورت ثابت اجرا شوند. 

قیمت سقف متحرک و ثابت استخر

در صورتی که بودجه کمی را برای اجرای سقف استخری در نظر  دارید و به دنبال سقف استخر ارزان هستید؛ می‌توانید مدل پارچه‌ای یا پلی کربنات با پروفیل‌های آهنی را انتخاب کنید. که فلز آهن برای مناطق دارای رطوبت، اصلا پیشنهاد نمی‌شود. بنابراین قبل از خرید؛ هدف، کاربرد و شرایط اقلیمی را در نظر داشته باشید.

قیمت سقف متحرک استخر چگونه محاسبه می‌شود؟

قیمت سقف متحرک استخر با توجه به ابعاد و نوع متریال اجرایی محاسبه می‌گردد. اگر یکی از دغدغه های شما برای اجرای سقف متحرک استخر، قیمت و هزینه است، دیگر نگران نباشید. چرا که شرکت سقف متحرک آلکاروف با حذف واسطه ها، موجب کاهش هزینه ها شده است. 

 قیمت نهایی نصب و اجرا سقف استخری با توجه به عوامل زیر تعیین خواهد شد:

 • نوع و مدل سازه
 • نوع ساختار
 • متریال بکار رفته (جنس ساختار و پوشش سقف)
 • ابعاد سقف
 • هزینه ارسال
 •  اجرا یا عدم اجرا توسط تیم
 • نحوه اجرا و نصب 
 • شهر اقامت کارفرما

لازم به ذکر است که در صورت سکونت در شهرستان، هزینه حمل و نقل بر عهده کارفرما می‌باشد.

جهت کاهش هزینه های ساخت سقف متحرک استخر چه متریال و قطعاتی انتخاب کنیم؟

برای کاهش هزینه های ساخت سقف متحرک استخر، می توانید از متریال و قطعات ارزان تر استفاده کنید. در این مورد، پلی کربنات، تلسکوپی و شیشه ای برخی از گزینه های مناسب هستند. همچنین می‌توانید از سقف های متحرک پارچه‌ای استخر استفاده کنید که به کاهش هزینه‌هت کمک می‌کند. در این نوع سقف، بخشی از استخر شما را پوشش می‌دهد و از تابش مستقیم آفتاب جلوگیری می‌کند.

همچنین می‌توانید سقف های متحرک دستی را انتخاب کنید. در نهایت، انتخاب متریال و قطعات برای سقف متحرک استخر بستگی به نیازها و بودجه شما دارد. از طرفی، برای اطمینان از کیفیت و طول عمر بیشتر، ممکن است نیاز باشد که از متریال و قطعات با کیفیت بالاتر استفاده کنید.

قیمت و اجرای سقف متحرک ارزان برای استخر روباز​

یکی از مهم ترین عواملی که برای کارفرما و مشتریان بسیار مهم می‌باشد، میزان هزینه و قیمت نهایی است. اگر خواهان نصب سقف متحرک برای استخر روباز با قیمت ارزان هستید، پیشنهاد آلکاروف به شما، اجرا و نصب سقف متحرک با ارتفاع کوتاه می‌باشد. گاهی جهت کاهش هزینه ها سازه های آهنی نیز پیشنهاد می‌شود اما باید در نظر بگیرید که سازه های آهنی در برابر سازه های فلزی از مقاومت و طول عمر کمتری برخوردار هستند و بهتر است قبل از اقدام برای انتخاب نوع سازه و اجرای سقف متحرک بسیاری از عوامل در طولانی مدت در نظر بگیرید که پس از مدت کوتاهی مجبور به هزینه های بیشتر نباشید. 

فرم استعلام قیمت
کلام آخر

نصب و اجرای سقف متحرک استخر از جمله خدمات شرکت آلکاروف می‌باشد که به صورت تخصصی به مشتریان خود ارائه می‌دهد. جهت داشتن یک سقف استخری مناسبمی‌بایست قبل از انتخاب اطلاعات کافی کسب ئکرده باشید و توقع و نیاز خودتان را از یک سقف متحرک بررسی کنید. در این مقاله به معرفی انواع سقف متحرک استخری پرداختیم. علاوه بر آن مزایا و کاربردهای سقف متحرک استخر روباز را بررسی نمودیم. برای دریافت قیمت و همچنین اجرای سقف متحرک استخر می‌توانید با کارشناسان آلکاروف تماس گرفته و از مشاوره رایگان مجموعه، بهره شوید.

سوالات متداول و پرتکرار سقف متحرک استخر

بله، مجموعه آلکاروف خدمات خود را به سراسر کشور عرضه می‌دارد.

علاوه بر هزینه خرید سقف مبلغی برای اسکان گروه اجرا در شهرستان باید پرداخت شود. اگر فقط قصد خرید سقف متحرک را دارید، تنها باید هزینه ارسال آن را بپردازید.

شرایط اقلیمی منطقه، میزان بودجه و نیاز کارفرما

عرض دهانه سقف‌های استخری بین 9 تا 12 متر متغیر است. طول ریل این سازه‌ها بین 6 تا 10 متر است. 

برای پاسخ به این سوال می‌بایست شرایط آب و هوایی و موقعیت استخر توسط کارشناسان بررسی شود، اما سقف پلی کربنات از جمله بهترین پوشش برای سقف های متحرک است. برای اطلاعات بیشتر مطلب بهترین پوشش سقف متحرک استخر را مطالعه کنید.

بله، استفاده از سقف متحرک برقی در استخرهای کوچک امکان‌پذیر است. اگرچه سقف‌های متحرک برقی معمولاً برای استخرها و فضاهای بزرگ‌تر طراحی شده‌اند، اما با توجه به نیازها و شرایط خاص، می‌توان از آن‌ها در استخرهای کوچک نیز استفاده کرد.