سقف متحرک کافه رستوران

سقف های متحرک کافه رستوران یکی از ابزارهای نوآورانه در طراحی و ساخت رستوران ها است. این نوع سقف ها قابلیت حرکت و تغییر شکل را دارند و به رستوران ها این امکان را می دهند تا فضاهای خارجی و داخلی خود را با توجه به نیاز مشتریان، تنظیم کنند و از محیط باز رستوران و کافه ها بهترین استفاده را داشته باشند. در ادامه به دلایل نصب، کاربرد و مزایا، انواع و قیمت سقف های متحرک کافه و رستوران و همچنین نکات مهم در خرید و انتخاب این مدل سقف ها می‌پردازیم. بنابراین تا پایان همراه ما باشید.

سقف متحرک برای کافه رستوران

سقف های متحرک رستوران معمولا در فضاهای باز رستوران نصب می‌گردد که اغلب به صورت اتوماتیک و با استفاده موتور، ریموت و رسیور کار می‌کند.

استفاده از انواع سقف متحرک در رستوران ها مزایای بسیاری را به همراه دارد. به عنوان مثال، در روزهای گرم تابستان، سقف ها را می‌توان باز کرد تا به مشتریان اجازه داده شود در فضای باز و با بهره‌مندی از هوای مطبوع، وعده غذای خود را میل کنند. در مقابل، در روزهای بارانی یا سرد زمستان، این سقف ها توسط یک دکمه بسته می‌شوند تا مشتریان در یک محیط بسته و گرم اوقات خوشی را سپری کنند.

استفاده از سقف های متحرک در رستوران ها به مدیریت بهتر دما و رطوبت نیز کمک می کند. تنظیمات دما و رطوبت محیط داخلی رستوران می تواند از طریق سیستم های کنترلی این سقف ها صورت بگیرد و بنابراین به کاهش هزینه های مصرف انرژی کمک شایانی می‌کند.

علاوه بر این سقفهای متحرک و جمع شونده در کافه ها و رستوران ها می توانند به عنوان عناصر تزئینی و شگفت انگیز نیز استفاده شوند. با توجه به قابلیت حرکت و تغییر شکل این سازه ها، رستوران ها می‌توانند با ابتکار و خلاقیت در طراحی از آنها بهره بگیرند و فضای خود را به یک جایگاه متمایز و استثنایی تبدیل کنند.

سقف متحرک برای کافه و رستوران رو باز

دلایل استفاده و نصب سقف های متحرک برای رستوران

با توجه به همه مواردی که گفته شد؛ قصد داریم در ادامه به طور مفصل به دلایل مهم نصب و استفاده از سقف های متحرک کافه رستوران ها بپردازیم.

  • تنظیم فضا:

با نصب سقف متحرک، رستوران قادر است از فضای باز خود به نحوه احسنت استفاده کرده و فضای رستوران را زیباتر کند. شما با اجرای سقف متحرک می توانید در روزهای گرم تابستان پس از گذشت ساعات آفتابی روز، سقف را جمع کنید تا مشتریان در فضای باز و در هوایی مطبوع، غذا میل کنند یا در فصول سرد و روزهای بارانی برای جلوگیری از خیس شدن مشتریان، سقف را باز کنید تا یک فضای مطلوبی را برای آن ها فراهم کنید.

  • مدیریت دما و رطوبت:

استفاده از سقف متحرک به مدیریت بهتر دما در فضای بسته رستوران کمک می کند. شما با نصب سنسور باران می توانید به راحتی فضای خود را مدیریت کنید و از هدر رفتن گرما و سرمای محیط جلوگیری کنید. همین امر موجب کاهش هزینه و مصرف انرژی خواهد شد.

جلوگیری از بارش باران: با نصب سقف متحرک برای رستوران در روزهای بارانی می توانید یک فضای مطلوب به دور از بارش باران را به مشتریان خود هدیه کنید تا از بدون نگرانی از خیس شدن از هوای بارانی، لذت ببرند.

  • ایجاد تجربه منحصر به فرد:

استفاده از سقف متحرک برای رستوران ها امکان ایجاد یک تجربه منحصر به فرد برای مشتریان را فراهم می کند. باز و بسته شدن سقف ها می تواند به مشتریان احساسی از هیجان و تازگی بدهد و به رستوران یک ظاهر جدید و جذاب ببخشد.

  • استفاده بهینه از فضای درونی و خارجی رستوران و کافه:

سقف متحرک این اجازه را به مالک رستوران و کافه ها می دهد که از فضاهای باز و فضای بسته رستوران و کافه خود بیشترین و بهترین استفاده را داشته باشند. در فصل های گرم، می توان سقف را بسته کرده و مشتریان را به فضای درونی دعوت کنند و پس از غروب کردن آفتاب و مطلوب شدن هوا، سقف را باز کرده و مشتریان را به فضای خارجی هدایت کرد.

با توجه به این دلایل، نصب و استفاده از سقف متحرک رستوران می‌تواند به بهبود تجربه مشتریان و مدیریت بهتر فضا کمک کند.

سقف متحرک برای کافه رستوران

سقف متحرک، بسته به طراحی و نیازهای هر رستوران، می تواند در انواع مختلفی ساخته و اجرا شوند. در ادامه، برخی از انواع رایج سقف متحرک برای کافه رستوران ها را معرفی می‌کنیم:

سقف متحرک شیشه ای برای رستوران 

این نوع سقف متحرک از پنجره های شیشه ای بزرگ و قابل حرکت تشکیل شده است. با باز کردن پنجره ها، می‌توان امکان بزرگ کردن فضای رستوران و ایجاد ارتباط مستقیم با فضای باز را فراهم کرد. جنس شیشه ها از نوع سکوریت لمینت می‌باشد که مقاومت بسیار بالایی دارند و در صورت ضربه شدید، خرد نمی‌شوند و ریز نمی‌کنند.

بیشتر بدانید: انواع سقف شیشه ای

سقف متحرک شیشه ای برای کافه رستوران

سقف متحرک پارچه ای

این نوع سقف متحرک از پارچه های مقاوم در برابر رطوبت و تابش نور خورشید، ساخته شده است که امروزه به دلیل زیبایی، کاربرد راحت و هزینه کمتر نسبت به سقف های متحرک آلومینیومی و شیشه ای، مورد استقبال بیشتری قرار گرفته است.

سقف متحرک پارچه ای برای رستوران و کافه

سقف متحرک آلومینیومی

سقف متحرک آلومینیومی برای کافه رستوران می تواند یک گزینه عالی برای بهبود محیط داخلی و خارجی رستوران باشد. این نوع سقف متحرک به لطف وزن سبک و مقاومت بالا، یک گزینه عالی برای استفاده در مکان هایی است که در مجاورت بیشتر با رطوبت هستند و نیاز به سقفی متحرک و قابل تنظیم دارند.

به عنوان مثال، یک سقف متحرک آلومینیومی می‌تواند به صورت افقی یا عمودی حرکت کند و در نتیجه امکان باز و بسته شدن آن برای تنظیم و تناسب با شرایط هوایی مختلف فراهم می شود. همچنین، از آنجایی که آلومینیوم مقاوم در برابر رطوبت و زنگ زدگی است، بدون نگرانی در معرض نور آفتاب یا براش برف و باران قرار بگیرید و شکل ظاهری و زیبایی خود را حفظ کند.

سقف متحرک آلومینیومی را می توانند به شیوه های مختلفی نورپردازی کرده و زیبایی و جذابیت بیشتری به رستوران بدهند.

در نهایت، با سقف متحرک آلومینیومی می توانید تجربه یک رستوران متحرک و تغییرپذیر را برای مشتریان خود ایجاد کنید، و در عین حال محیط را به صورت زیبا و جذاب تغییر دهید.

سقف متحرک آلومینیومی برای کافه رستوران

سقف متحرک بازویی

به نقل از pergolaroof.com سقف متحرک بازویی برای رستوران، با استفاده از بازوهای متحرک و قابل تنظیم که به ستون های پشتیبان متصل هستند، ساخته می شود. با باز کردن و بستن بازوها، می توان ارتفاع و زاویه سقف را تغییر داد.

سقف متحرک پلی کربنات رستوران

سقف متحرک و ثابت پلی کربنات یک گزینه بسیار عالی برای رستوران ها است. ورق های پلی کربنات از دسته مواد شیمیایی ترموپلاستیک می‌باشد که از مواد سخت و مقاوم تشکیل شده است و می تواند در برابر آب، باد و شرایط جوی سخت مقاومت کند.

اگر بخواهیم بهترین انتخاب برای مسقف کردن فضای باز رستوران پس از سقف های پارچه ای را معرفی کنیم؛ سقف متحرک پلی کربنات را پیشنهاد می‌کنیم. این نوع پوشش ها علاوه بر اینکه برای سقف متحرک استخر بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد، جهت مسقف کردن کافه رستوران نیز بهترین انتخاب است. این انتخاب به دلیل مزایا و ویژگی های منحصر به فرد سازه های پلی کربنات است. سقف های متحرک پلی کربنات اغلب به صورت تلسکوپی یا مسطح اجرا می‌شوند.

بیشتر بدانید: سقف متحرک تلسکوپی

 

سقف متحرک پلی کربنات برای رستوران و کافه

از جمله مزایای ورق های پلی کربنات، تنوع در رنگ و مدل، وزن سبک، مقاومت بالا در برابر حرارت، زدگی و خوردگی و از همه مهم تر اینکه ورق های پلی کربنات اشعه های مضر آفتاب مانند اشعه ماوراء بنفش را فیلتر کرده و از خود عبور نمی‌دهد به همین دلیل شما می توانید بدون هیچ نگرانی زیر نور آفتاب از فضای باز رستوران لذت ببرید و از تابش نور خورشید اذیت نشوید. ورق های پلی کربنات شفاف توپر به دلیل شفافیت بالا و مقاومت بیشتر نسبت به شیشه ها در برابر ضربه، جایگزین مناسبی برای سقف های شیشه ای است.

با مطالعه مطالب گفته شده می توان به این نتیجه رسید انواع سقف متحرک برای رستوران و کافه هایی که دارای فضای باز هستند به راحتی قابل اجرا می‌باشد. قابل ذکر است که در انتخاب نوع مناسب، نیازها و سبک رستوران را مد نظر داشته باشید و اگر مهارت کافی در این زمینه ندارید؛ کافی است با مشاوران ما تماس بگیرید:

نحوه عملکرد سقف های متحرک برای رستوران

نحوه عملکرد سقف های متحرک برای کافه رستوران ها به دو صورت دستی و اتوماتیک است. این سقف ها به کمک سیستم های مکانیکی، الکتریکی یا خودکار عمل می‌کنند. سقف های مکانیکی با کمک دست و نیروی انسانی، سقف های متحرک اتوماتیک یا الکتریکی با نیروی برق به کمک ریموت یا کلید و سقف های خودکار توسط سنسوری که کار گذاشته شده و نیروی برق، کار می‌کنند.

سقفهای متحرک در رستوران ها به عنوان یک ابزار طراحی شده برای کنترل نور، هوا و حرکت، می توانند تجربه منحصر به فردی را برای مشتریان ایجاد کنند و همچنین به صاحبان رستوران امکان تغییر فضا و تنظیم آن بر اساس نیازهای خود را می‌دهند.

سقف متحرک اتوماتیک برای رستوران

سقف متحرک اتوماتیک برای رستوران ها یک گزینه عالی است که بتواند جذابیت و عملکرد را برای محیط رستوران افزایش دهد. این نوع سقف ها از سیستم های خودکار و همچنین فناوری های کنترل هوشمند برای باز و بسته شدن آسان و سریع استفاده می کنند.

 

یکی از انواع معمول سقف متحرک اتوماتیک برای رستوران، سقف متحرک شیشه ای است. در این نوع سقف، از پنجره های شیشه ای بازشو استفاده می شود که در زمان نیاز به تهویه هوا و نورپردازی بیشتر، قابل باز شدن است. این سقف ها با استفاده از سیستم های الکتریکی و موتورهای مخصوص می توانند به صورت اتوماتیک باز و بسته شوند.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

نکات مهم در انتخاب سقف متحرک برای رستوران

حال قصد داریم به نکات مهم در انتخاب و خرید سقف متحرک کافه رستوران بپردازیم، نکاتی که دانستن و در نظر گرفتن آن ها در انتخاب نوع سقف متحرک مورد نیازتان، خالی از لطف نخواهد بود.

مقاومت در برابر عوامل جوی: انتخاب یک سقف متحرک و ثابت که مقاومت بالا در برابر آب، باد، حرارت و خوردگی داشته باشد بسیار اهمیت دارد. سقف پلی کربنات یا فایبر گلاس می توانند یک گزینه مناسب برای این منظور باشند.

قابلیت کنترل هوای درون رستوران: سقف متحرک باید امکان تنظیم دقیق هوای داخل رستوران را داشته باشد. این به معنای قابلیت باز و بسته شدن سقف، تنظیمات نورپردازی و سیستم تهویه مطبوع می باشد.

ظاهر زیبا و جذاب: سقف متحرک باید ظاهری زیبا و جذاب داشته باشد تا توجه مشتریان را جلب کرده و به جذب مشتریان کمک کند. انواع طرح های خاص و رنگ های زیبا می توانند به ظاهر سقف کمک کنند.

امکان استفاده در طول سال: سقف متحرک باید قابلیت استفاده در تمام فصول سال را داشته باشد. به این منظور که می‌بایست توان مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی مختلف را داشته باشد.

هزینه قابل قبول: هزینه نصب و نگهداری سقف متحرک نباید برای رستوران ها بسیار بالا باشد. انتخاب یک سقف با هزینه قابل قبول و بازدهی مناسب می تواند منطقی تر باشد.

مشخصات فنی و اجزای تشکیل دهنده سقف های متحرک رستوران

تمامی سقف ها و سازه های ثابت و متحرک که برای مکان های مختلف مانند رستوران، استخر، روف گاردن، تراس، حیاط خلوت و هر فضای باز دیگری  اجرا می‌شود؛ دارای اجزا و قطعات مختلفی است که در کارگاه یا کارخانه شرکت ارائه دهنده این خدمات، تهیه و تولید می‌شود. قطعات و اجزای تشکیل دهنده  این سازه اغلب شامل موارد زیر می باشد:

  • سازه یا فریم:

سازه ها اغلب شامل، اتصالات، پیچ ها، پروفیل ها و قطعات دیگری است که برای حمل و نصب سقف مورد استفاده قرار می گیرد. پروفیل ها معمولاً از آهن یا آلومینیوم ساخته می شوند، که مقاومت و سبکی بالایی دارند. مجموعه آلکاروف به دلیل اینکه سقف های متحرک اغلب در معرض شرایط مختلف جوی قرار می‌گیرند، سازه آلومینیومی را پیشنهاد می‌کند؛ چرا که پروفیل های آلومینیومی  در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاوم و بسیار سبک هستند.

اطلاعات بیشتر: سقف متحرک آلومینیومی

  • پوشش:

این بخش شامل سطحی است که بر روی سازه قرار می گیرد و می تواند از مواد مختلفی مانند گلاس، پلی کربنات، فوم PVC و غیره ساخته شود. این پوشش ها باید مقاومتی بالا در برابر آب، باد و حرارت داشته باشند و در عین حال ظاهری زیبا و جذاب داشته باشند.

  • سیستم حرکتی:

این سیستم معمولاً از موتور، ریل و سیستم های دیگری تشکیل شده است که امکان حرکت سقف را به صورت عمودی، افقی یا چرخشی فراهم می کنند. این سیستم ها باید قابلیت کنترل و تنظیم به حالت دلخواه را داشته باشند.

سیستم های خودکار: برخی از سقف های متحرک مجهز به سیستم های خودکار هستند که امکان باز و بسته شدن خودکار سقف را فراهم می کنند. این سیستم ها عموماً شامل سنسورها، تایمرها و کنترلرهای الکترونیکی هستند که به صورت خودکار عملکرد سقف را کنترل می کنند.

  • سیستم های تهویه:

بهترین راه حل برای تهویه هوا در رستوران ها استفاده از سقف های متحرک با تهویه مطبوع است چرا که علاوه بر پاکسازی هوای محیط مورد نظر، موجب متعادل شدن دمای فضا می‌شود.

  • سیستم نورپردازی:

برخی از سقف های متحرک با سیستم های نورپردازی همراه هستند که امکان تنظیم رنگ و شدت نور را فراهم می کنند. این سیستم ها می توانند به شکل ذرات نوری، نورپردازی رنگارنگ یا حتی سیستم های نورمخفی به کار روند. نورپردازی اغلب در سقف های متحرک پارچه ای برای رستوران انجا می‌شود.

این اجزا و مشخصات فنی می توانند بر اساس نیازها و محدودیت های مربوط به مکان و بودجه ساخت، انتخاب و تنظیم شوند.

مشاهده انواع سقفهای متحرک برای کافه رستوران
کلام آخر:

در این مطلب تمامی موارد مربوط به سقف های متحرک کافه ها و رستوران ها شرح داده شد تا الزام در نصب این سازه ها برای شما ملموس تر باشد. در حال حاضر تمامی رستوران ها و کافه ها که دارای فضای باز هستند برای خلق لحظات دلنشین برای مشتریان خود از انواع و اقسام سقف های متحرک و ثابت استفاده می‌کنند کع فضای بیشتری هم در جهت پذیرایی از مشتریان خود داشته باشند و در فصول مختلف به دلیل تغییر آب و هوا برای استفاده از فضای باز، محدودیتی نداشته باشند. 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *