عکس سقف با ورق پلی کربنات

سقف متحرک پلی کربنات چیست؟ امروزه ورق های پلی کربنات به علت داشتن مزایای بسیار در ساخت سقف های جمع شونده متحرک و همچنین سقف های ثابت مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر شما هم از طرفداران این سازه های مدرن هستید، حتما تا پایان این مقاله همراه ما باشید. در ادامه به طور مفصل انواع مدل، مشخصات فنی و مزایا و معایب ورق های پلی کربنات را مورد بررسی قرار می‌دهیم. در نهایت به کاربرد سقف های متحرک پلی کربنات و عوامل موثر بر قیمت این نوع سقف ها می‌پردازیم. 

آشنایی با ورق های پلی کربنات

یکی از مهم ترین پوشش‌هایی که برای ساخت سقف جمع شونده متحرک و ثابت مورد استفده قرار می‌گیرد؛ ورق های پلی کربنات است. ورق  پلی کربنات که در سال 1958 به مرحله تولید و عرضه در بازار جهانی رسید؛ یکی از انواع مهم ترموپلاستیک است. ورق پلی کربنات ماده سختی است که به جای شیشه برای ساخت قسمت های مختلف ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 ورق های پلی کربنات از نظر نوع ساختار و همچنین رنگ با یکدیگر متفاوت هستند. ساختار این ورق ها به گونه ای است که نور به میزان سی و پنج الی هشتاد و دو درصد از آن عبور می‌کند. این عدد به ساختار، کیفیت و نوع ورق مربوط می‌شود. این ورق ها در مجاورت با حرارت و حتی شعله آتش با تغییر شیمیایی روبرو نمی‌شوند.

انواع مدل های ورق های پلی کربنات و مشخصات فنی آن ها

یکی از دلایل محبوبیت ورق های پلی کربنات در ساخت سقف های متحرک و ثابت، داشتن تنوع بالا در زنگ و مدل است. لازم به ذکر است که مدل های مختلف این ورق ها شکل ظاهری و ساختار یکسانی ندارند. برای همین هر یک از مدل ها برای کاربرد خاصی طراحی شده است. در ادامه به معرفی بهترین  کاربردی ترین مدل های ورق پلی کربنات خواهیم پرداخت.

سقف پلی کربنات تخت یا شفاف

نام دیگر ورق پلی کربنات تخت،  پلی کربنات شفاف است. این ورق ها به شیشه شباهت دارند. ورق پلی کربنات شفاف معمولا در ابعاد 250 در 350 سانت تولید می‌شود. ورق های تخت به نام آهن شفاف مشهور هستند. دلیل این نامگذاری به مقاومت بالای آن ها مربوط می‌شود. سقف پلی کربنات شفاف جایگزین مناسبی برای سقف های شیشه ای می‌باشد چرا که همانند شیشه شفاف است و مقاومت بالاتری نسبت به شیشه دارد.

ورق پلی کربنات تخت توپر شفاف برای نصب سقف متحرک و ثابت

علاوه بر این جا به جایی این ورق ها به دلیل وزن سبک بسیار آسان است. همچنین به دلیل مجهز کردن این ورق ها به لایه uv اشعه های مضر خورشید قادر به عبور از آن ها نخواهند بود. ورق های پلی کربنات تخت معمولا بی رنگ هستند که در ضخامت های زیر به فروش می‌رسند:

 • 2 میلی متر
 • 3 میلی متر
 • 4 میلی متر
 • 5 میلی متر
 • 6 میلی متر
 • 8 میلی متر
 • 10 میلی متر
 • 12  میلی متر

ورق پلی کربنات چند جداره

ورق پلی کربنات چند جداره معمولا برای استفاده در گلخانه؛ بهترین انتخاب است. این ورق ها با نام پلی کربنات گلخانه نیز شناخته می‌شوند. ضخامت این ورق ها 4 تا 10 میلی متر است. با این حال می‌توانید با توجه به شرایط و تشخیص کارشناسان مربوطه، ورق هایی با ضخامت بالاتر تهیه فرمایید.  اندازه ورق های چند جداره 210 تا 600 سانتی متر است که در رنگ های مختلف به عرصه تولید می‌رسند.

ورق پلی کربنات دو و چند جداره برای نصب سقف متحرک و ثابت

مزایا و معایب ورق پلی کربنات

ورق های پلی کربنات ویژگی های مثبت و منفی زیادی دارند. دلیل محبوبیت این ورق ها نسبت به انواع دیگر پیشی گرفتن مزایا بر معایب آن ها است. با این حال این سقف ها خالی ازش عیب و نقص نیست. در ادامه به بررسی مزایا و معایب ورق های پلی کربنات خواهیم پرداخت.

مزایای ورق پلی کربنات

ورق های پلی کربنات وزن سبکی دارند. این ورق ها در مقایسه با شیشه بسیار ارزان هستند. یکی از دلایل محبوبیت ورق های پلی کربنات مقاومت بی نظیر آن ها است. این ورق ها نسبت به پلاستیک مقاومت قابل توجهی دارند و در قیاس با شیشه 120 برابر مقاوم تر هستند.

 مقاومت ورق های پلی کربنات فقط به ضربه محدود نمی‌شود. این ورق ها در برابر اشعه فرابنفش آفتاب نیز ایستادگی قابل توجهی دارند. به طوری که در اثر شدت نور آفتاب، تغییر رنگ نمی‌دهند.

ورق های پلی کربنات عایق انرژی هستند. به عبارت دیگر با استفاده از این ورق ها می‌توان در مصرف انرژی به شدت صرفه جویی نمود. دمای محیط با استفاده از این ورق ها ثابت باقی خواهد ماند و اتلاف انرژی به حداقل خواهد رسید. این ورق ها در برابر حرارت مقاوم هستند. به همین سبب در صورت بروز حریق شعله ور نخواهند شد.

معایب ورق پلی کربنات

همانطور که می‌دانید هر محصول در کنار مزایا و ویژگی های خوب؛ معایبی هم دارد. از جمله معایب ورق پلی کربنات می‌توان به این مورد اشاره کرد که در صورت بروز آتش سوزی دود زیادی را از خود ساطع می‌کنند. این ورق ها در برابر ضربه مقاوم هستند، اما به راحتی خدشه دار می‌شوند. این امر می‌تواند به کدر شدن ورق پلی کربنات منجر شود. این ورق ها نسبت به شیشه قیمت پایین تری دارند. با این حال یکی از گران ترین متریال برای ساخت سقف متحرک به شمار می‌روند. قیمت بالای این ورق ها به خاصیت بی نظیر به خصوص پوشش ضد اشعه آن ها مربوط می‌شود.

عوامل موثر بر قیمت سقف‌ های پلی کربنات

قیمت سقف متحرک پلی کربنات بر اساس فاکتورهای مختلفی تعیین می‌شود. یکی از نکات مهم و اساسی در تعیین قیمت به نوع سازه مربوط می‌شود. بدیهی است که قیمت سقف پلی کربنات دوجداره با سقف پلی کربنات تخت تفاوت دارد. علاوه بر آن تفاوت در عملکرد سقف نیز می‌تواند بر قیمت سازه تاثیر بگذارد. بدون شک قیمت سقف برقی پلی کربنات با نوع دستی متفاوت است. چراکه برای ساخت نوع برقی از مواد اولیه متفاوت و گرانی چون موتورهای توبولار استفاده می‌شود. هر چقدر کیفیت سازه و قطعات آن بیشتر باشد قیمت خرید آن نیز افزایش می‌یابد.

نوسانات بازار در افزایش یا کاهش قیمت بی تاثیر نیستند. برای مثال در صورتی که قیمت قطعات و یراق آلات تشکیل دهنده سازه های پلی کربنات بیشتر شود هزینه ساخت سازه نیز افزایش می‌یابد. این هزینه بر بالا بردن قیمت سازه تاثیر مستقیمی می‌گذارد. ابعاد سقف یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت سقف های پلی کربنات است. هر چقدر اندازه سازه افزایش یابد از مواد و متریال بیشتری برای ساخت آن استفاده می‌شود. حمل و نقل سازه ها نیز هزینه خاص خود را می‌طلبد. بدیهی است که ارسال سازه به شهرستان ها و مناطق دور دست گران تر تمام می‌شود.

جهت استعلام قیمت و تعرفه ها:

 

 طرح سازه پلی کربنات و داشتن آپشن های اضافی بر قیمت آن تاثیرگذار است. برای مثال اگر سازه شما به سیستم های هوشمند یا نورپردازی مجهز باشد هزینه اضافی را برای این آپشن ها باید پرداخت کنید. در صورتی که به دنبال سقفی باکیفیت با قیمت ارزان هستید، می‌توانید خرید خود را از آلکاروف به انجام برسانید. چراکه خرید از تولیدکننده همواره هزینه ها را کاهش می‌دهد. سازه های آلکاروف در بهترین کیفیت و زیر قیمت بازار به سراسر کشور عرضه می‌شوند.

تماس با ما

در صورت نیاز به مشاوره و همکاری با آلکاروف تماس بگیرید

 

انواع سقف های متحرک پلی کربنات از نظر عملکرد

انواع سقف متحرک پلی کربنات از نظر عملکرد به دو گروه تقسیم می‌شوند. سقف برقی و سقف دستی. سقف پلی کربنات برقی با استفاده از نیروی برق عمل می‌کند. کنترل و تنظیم این سازه با استفاده از ریموت کنترل یا سیستم های هوشمند صورت می‌گیرد. نوع دوم سقف پلی کربنات دستی نام دارد. همان طور که مشخص است برای باز و بسته کردن سقف دستی باید از نیروی بازو استفاده کرد. جمع شدن یا باز شدن برخی از سقف های دستی با استفاده از یک اهرم امکان پذیر است.

کاربرد سقف های متحرک پلی کربنات

سقف متحرک پلی کربنات کاربردهای مختلفی دارد. این سازه ها به دلیل ویژگی های منحصر به فردی که به آنها اشاره کردیم محبوبیت زیادی یافته اند. به همین علت در مکان های مختلفی می‌توانید آن ها را نصب و اجرا نمایید. در ادامه به بررسی سه نمونه از مهم ترین کاربردهای سقف متحرک پلی کربنات می‌پردازیم.

سقف های متحرک پلی کربنات استخر

در حال حاضر اجرای سقف متحرک استخر با ورق های پلی کربنات به دلیل قیمت مناسب و مزایای آن، افزایش یافته است. همان طور که می‌دانید به دلیل مجاورت سقف با آب باید سازه ای را انتخاب نمود که در برابر آب و رطوبت مقاوم باشد. سقف متحرک استخر پلی کربنات انتخابی شایسته و مناسب تلقی می‌شود و می توان گفت که پلی کربنات ها بهترین نوع پوشش برای سقف استخر به حساب می‌آیند. با استفاده از این سقف ها قادر هستید محیطی خصوصی و امن داشته باشید. چرا که با نصب اینگونه سقف‌ها، دید ساختمان های بلند اطراف؛ محدود می‌شود. گذشته از آن با استفاده از سقف متحرک استخر امکان شنا کردن در تمام طول سال مقدور است. سرما، گرما، برف و باران دیگر قادر نخواهند بود شما را از شنا کردن محروم کنند.

سقف پلی کربنات پاسیو

یکی از فضاهایی که می توانید جهت نگهداری بهتر از فضا از سقف متحرک یا ثابت پلی کربنات استفاده کنید؛ پاسیو می‌باشد. سقف پلی کربنات پاسیو موجب جلوگیری از ریزش فضولات کبوتران، ریزش باران و برف، کاهش گرد و غبار و برگ درختان به داخل پاسیو می‌شود به همین دلیل وسایل و گلدان های شما سالم می‌مانند و محل مناسبی برای رشد گل و گیاه می‌شود.

سقف تراس پلی کربنات

سقف متحرک تراس پلی کربنات نه تنها در مکان های مسکونی بلکه در محیط های اداری و تجاری قابل نصب است. با استفاده از این سازه قادر هستید سایه ای ملایم و خنک در محیط تراس ایجاد کرده و از نور خورشید در امان بمانید. سقف تراس حتی در کشورهای پیشرفته نیز به شدت مورد استقبال واقع شده است. با افزودن سیستم نورپردازی مناسب به این سازه قادر هستید زیبایی آن را دو چندان کرده و محیط دنج و آرامی را در ساختمان مورد نظر ایجاد کنید.

سقف متحرک پلی کربنات برای تراس و حیاط و حیاط خلوت

سقف متحرک پلی کربنات حیاط خلوت

با سقف پلی کربنات حیاط خلوت می‌توانید از این فضا، که معمولا بی مصرف باقی مانده است؛ نهایت استفاده را ببرید. احتمالا بسیاری از وسایل ضروری شما در حیاط خلوت نگهداری می‌شوند.

وسایلی چون ماشین لباسشویی یا حتی گاز. بدیهی است که تابش مستقیم و مداوم نور آفتاب تاثیر منفی بر این وسایل خواهد گذاشت. وسایل شما به مرور زمان رنگ خود را از دست می‌دهند. نه تنها آفتاب بلکه بارش برف و باران یا کاهش و افزایش دما می‌توانند وسایل شما را فرسوده و خراب کنند.

جهت مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر:

بهترین اقدام برای حفاظت از این وسایل استفاده از سقف متحرک حیاط خلوت است. با استفاده از این سازه در مواقع ضروری قادر خواهید بود سقف را باز کنید و از حیاط خلوت به عنوان محیطی بسته استفاده نمایید. در صورت تمایل نیز قادر هستید سقف را جمع کرده و از فضای آزاد حیاط خلوت لذت ببرید.

سقف پلی کربنات برای پارکینگ

از دیگر کاربردهای سقف های پلی کربنات جهت ساخت و اجرای سقف برای پارکینگ ماشین است. سقف متحرک پارکینگ جهت ایجاد سایه و محافظت از اتومبیل در مکان هایی که پارکینگ مسقف ندارند، کاربرد دارد. سقف پلی کربنات پارکینگ اغلب در مکان های عمومی یا سازمان های خصوصی و دولتی اجرا می‌شود. پوشش سقف های پارکینگ علاوه بر پلی کربنات می‌تواند از ورق های pvc و upvc نیز باشد که قیمت مناسب تری دارند.

قیمت سقف متحرک پلی کربنات

قیمت سقف های پلی کربنات به علت نصب آسان تر و قیمت مناسب ورق های پلی کربنات، ازران تر می‌باشد. به همین دلیل از این نوع سقف ها با نام سقف متحرک ارزان یاد می‌کنند. اما این فاکتور دلیل بر کیفیت پایین تر نخواهد بود. به علت وجود ورق های شفاف پلی کربنات این نوع سقف ها جایگزین مناسبی برای سقف های شیشه ای هستند. اما باید به این نکته اشاره کنیم که برای هیچ سازه و سقف متحرکی نمی‌توان قیمت قطعی تعیین کرد.

چرا که قیمت سقف متحرک پلی کربنات همانند دیگر سقفهای متحرک به عواملی مانند ابعاد، متراژ، نوع بدنه، نحوه عملکرد سقف (دستی، برقی یا اتوماتیک)، نوع و کیفیت اتصالات و یراق آلات، نوع طراحی، محل نصب، تجهیزات جانبی سقف و مواردی از این قبیل نیز بستگی دارد. لازم به ذکر است که قیمت ورق های شفاف توپر نیز نسبت به دیگر ورق های پلی کربنات کمی بالاتر می‌باشد. عزیزانی که قصد استعلام قیمت و کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه را دارند با مجموعه آلکاروف تماس بگیرند.

مشاهده انواع سقفهای متحرک با پوشش پلی کربنات:

نکات خرید سقف متحرک پلی کربنات

برای خرید سقف متحرک پلی کربنات، ابتدا باید نیازهای خود را مشخص کنید. این کار شامل اندازه سقف، نوع ورق، و همچنین نوع و شکل سقف است. این اطلاعات به شما کمک می کند تا سقفی را که نیاز دارید را به درستی انتخاب کنید. سپس راه‌های زیر را انجام دهید:

 • بررسی و مقایسه قیمت‌ها: قبل از خرید، باید قیمت‌های مختلف سقف‌های متحرک پلی کربنات را بررسی نمایید. این به شما کمک می‌کند تا یک خرید بهتری را تجربه کنید.
 • بازدید از پروژه های شرکت: اگر ممکن است، بهتر است نمونه‌های آماده سقف را ببینید. این به شما اجازه می‌دهد که سقف را در واقع ببینید و متوجه شوید آیا آن با طرح و نوع سقفی که در نظر گرفته اید مطابقت دارد یا خیر.
 • تعیین میزان بودجه: قبل از خرید، باید یک قیمت ثابت برای سقف خود تعیین کنید. این به شما کمک می کند تا بتوانید با فروشنده توافق برقرار کنید.
 • انتخاب شرکت معتبر: در نهایت، باید یک شرکت معتبر را در فضای مجازی یا واقعی، انتخاب کنید. سابقه فعالیت و کیفیت پروژه های اجرایی، معرف کیفیت و اعتبار یک شرکت سقف متحرک خواهد بود.

نحوه اجرای سقف متحرک پلی کربنات

برای ساخت و اجرای سقف متحرک پلی کربنات نیاز به سازه و بدنه فلزی، یراق آلات آلومینیوم و ورق پلی کربنات می‌باشد. سازه این نوع سقف باید از جنس پروفیل آهن که بیشتر شکل نیم قوس، گنبدی، تونلی و قنس ‌دار و یا به شکل نورگیر هرمی طراحی می‌شود.

پوشش سقف متحرک مذکور نیز از جنس ورق‌های پلی کربنات بوده بر روی سازه آهنی یا فلزی نصب می‌شود. در نهایت برای آب بندی و نصب ورق پل کربنات روی سازه‌های فلزی از یراق آلات آلومینیومی که لاستیک خور است، استفاده می‌شود.

ساخت سقف متحرک پلی کربنات در چه مکان‌هایی مناسب‌ تر است؟

سقف ثابت و متحرک پلی کربنات به دلیل مقاومت بالا شفافیت، قابلیت عبور نور و دوام بالایی که دارد برای استفاده در مکان‌های متنوعی مناسب هستند؛ مانند منازل مسکونی برای حیاط و تراس، گلخانه‌ها، رستوران‌ها، پاسیو، استخرها، پارکینگ و حتی گاهی در مراکز درمانی و مدارس نیز نصب می‌شوند. در این صورت می‌توان زیر این سقف‌ها بدون دید همسایگان و به راحتی استراحت یا شنا کرد.

کلام آخر

در این مقاله اطلاعات جامعی درباره سقف پلی کربنات گردآوری کردیم. سقف متحرک پلی کربنات یکی از محبوب ترین سازه های متحرک است. این سازه مدرن را می‌توانید از طریق شرکت آلکاروف به صورت مستقیم و زیر قیمت بازار تهیه فرمایید. برای کسب اطلاع درباره قیمت سقف متحرک پلی کربنات می‌توانید از طریق راه های ارتباطی درج شده در سایت با کارشناسان فروش تماس حاصل فرمایید. لازم به ذکر است که امکان نصب و اجرای پروژه در تمام نقاط ایران مقدور و میسر است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *